Tojikiston Islom markazi Ulamolar kengashi milliy libosga oid maxsus fatvo chiqardi. Unda aytilishicha, tojik milliy liboslari “hanafiylik talablariga to‘liq mos keladi”, shu bois mamlakat aholisiga “ma’lum maqsadlarda targ‘ib qilinadigan madaniyat va dinga yot” kiyimlarni kiyishdan saqlanish tavsiya etiladi.
Ulamolar kengashining yozishicha, so‘nggi paytlarda tojik milliy liboslari musulmonlar hijobi me’yorlariga muvofiqligi borasida tortishuvlar avj olgani va “asossiz” da’volar paydo bo‘lganligi sababli, boshqarma ushbu masala bo‘yicha fatvo chiqarishga qaror qilgan.
Hijobdan tashqari ayollarga tor, shaffof, qora yoki ochiq kiyim kiyish tavsiya etilmaydi.
“Islom dinining kiyim kiyishning o‘ziga xos qoidalari bor, lekin kesimi va rangiga hech qanday cheklov qo‘ymaydi, shuning uchun dinimizda milliy rangdagi kiyim kiyish joiz.
Ammo dinimiz nuqtayi nazaridan farz bo‘lmagani, milliy xususiyatlarimiz va geografik sharoitimizga to‘g‘ri kelmasligi sababli ayollarga qora kiyim kiyish tavsiya etilmaydi. Bundan tashqari, tor yoki ochiq kiyim kiymaslik kerak”, - deyiladi fatvoda.
Fatvoda erkaklar kiyimi haqida ham shunday deyilgan: “erkaklarning tanasi kindikdan tizzagacha yopilgan bo‘lishi kerak”.
Fatvo 5 banddan iborat. Yuqoridagilardan tashqari, islom shariati va hanafiylik harakati qoidalariga ko‘ra, ayollar kiyimi tojiklar asrlar davomida kiyib kelgan ro‘mol, ko‘ylak va shimlardan iborat ekanligi ham qayd etilgan.
Eslatib o‘tamiz, mamlakat prezidenti Imomali Rahmon mart oyida musulmon ayollarning boshini yopadigan ro‘mol o‘rashini “yot madaniyatga taqlid qilish” deb atagan edi. Davlat rahbari ruhoniylarga bir oy ichida “bu masala bo‘yicha o‘z fikrini aniqlash”ni topshirdi, biroq qaror hozircha qabul qilindi.
Tojikistonda bir oy avval, 2024 yil iyunida “milliy madaniyatga yot” kiyimlar taqiqlangan edi. Qonun loyihasini Oliy Majlisga Imomali Rahmonning o‘zi kiritgan.

The Islamic Center of Tajikistan's Council of Ulema issued a special fatwa on national dress. It states that Tajik national costumes "fully comply with Hanafi requirements", therefore, it is recommended that the country's population avoid wearing "culturally and religiously alien" clothes for "certain purposes."
According to the Council of Ulema, there has been a rise in disputes regarding the compliance of Tajik national dress with the standards of Muslim hijab and "unfounded" claims have appeared, prompting the department to issue a fatwa on this issue.
Aside from the hijab, women are advised against wearing tight, transparent, black, or revealing clothing.
“Islam has its own unique rules for dressing, but it does not impose any restrictions on the cut and color, therefore, wearing national-colored clothing is permissible in our religion.
However, from the point of view of our religion, wearing black clothing is not recommended for women, due to it not being obligatory, and it not matching our national characteristics and geographical conditions. Additionally, it is advised not to wear tight or revealing clothes”, - states the fatwa.
The fatwa also mentions men's clothing: “men's bodies should be covered from the navel to the knee”.
The fatwa consists of 5 clauses. In addition to the above, it is also noted that according to the rules of Islamic Sharia and the Hanafi movement, women's clothing consists of scarves, dresses, and trousers that Tajiks have been wearing for centuries.
It is reminded that the President of the country, Emomali Rahmon, in March, called the act of Muslim women covering their heads with scarves "imitating alien culture". The head of state ordered religious leaders to "clarify their opinion on this issue" within a month, but the decision has yet to be made.
In Tajikistan, a month ago, in June 2024, "culturally alien" clothes were banned. The bill was introduced to the Supreme Assembly by Emomali Rahmon himself.