Buyuk Britaniyaning Sautport shahrida bolalar klubiga pichoq bilan hujum qilinganidan so‘ng tartibsizliklar boshlandi. Bu haqda "Anadolu Agency" xabar berdi.
O‘ng ekstremistlar keltirib chiqargan tartibsizliklar vaqtida 39 nafar politsiyachi jarohat oldi. Ulardan 27 nafari shifoxonada, deb xabar berdi mintaqaviy tez yordam xizmati. Politsiya ma’lumotlariga ko‘ra, zobitlarning suyaklari singan, miyasi chayqalgan va boshqa jarohatlar olgan. Norozilik munosabati bilan politsiya bir kun davomida gumondorlarni qidirish va hibsga olish uchun kengaytirilgan vakolatlarga ega bo‘ldi.
Tartibsizliklar bolalar raqs studiyasiga pichoq bilan hujum uyushtirilgani va uch qiz halok bo‘lganidan keyingi kun boshlangan. Qoidabuzarlar mahalliy masjid va politsiya xodimlariga g‘ishtlar otgan, mashinalar va chiqindi qutilarini yoqib yuborgan. Politsiya ma’lumotlariga ko‘ra, tartibsizlikda asosan o‘ta o‘ng islomofob “Ingliz mudofaa ligasi” guruhi a’zolari qatnashmoqda.
Hujum Hart Space Studious binosida, 6 yoshdan 11 yoshgacha bo‘lgan bolalar uchun yoga va raqs bo‘yicha master-klass o‘tkazilayotganda sodir bo‘ldi. Halok bo‘lganlar soni 3 nafarga yetdi.
Qo‘shni Benks shahrida yashovchi 17 yoshli yigit hujum qilishda gumonlanib hibsga olingan. Politsiyaning aytishicha, u yolg‘iz harakat qilgan va hujum terrorizm bilan bog‘liq emas. Huquq-tartibot idoralari xodimlari gumonlanuvchi Britaniyada tug‘ilganini bildirdi.

Disorder began in the city of Southport, Great Britain, following an attack on a children's club with a knife. "Anadolu Agency" reported.
During the disruptions caused by far-right extremists, 39 police officers were injured. Twenty-seven of them were hospitalized, according to the regional emergency service. According to police, officers suffered broken bones, concussions, and other injuries. In response to the unrest, the police were granted extended powers to search and detain suspects throughout the day.
The disorder began the day after an attack with a knife was carried out at a children's dance studio, resulting in the death of three girls. The perpetrators threw bricks at the local mosque and police officers, and set fire to cars and trash bins. According to police, the disorder was mainly participated in by members of the extremely right-wing islamophobic "English Defence League."
The attack occurred in the Hart Space Studios building, while a master-class on yoga and dance for children aged between six and eleven was being held. The death toll reached three.
A 17-year-old young man from the neighboring town of Banks was arrested on suspicion of carrying out the attack. According to the police, he acted alone, and the attack was not related to terrorism. Law enforcement officials reported that the suspect was born in Britain.