Namangan viloyati hokimining o‘rinbosari Saidahmad Sultonov 7,5 yilga ozodlikdan mahrum qilindi
Jinoyat ishlari bo‘yicha Namangan shahar sudining 2023 yil 16 dekabrdagi ajrimi bilan Namangan viloyati hokimining sanoatni rivojlantirish, kapital qurilish, kommunikatsiyalar va kommunal xo‘jalik masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Saidahmad Sultonov qamoqqa olinib, tergov hibsxonasiga joylashtirilgani avval xabar berilgandi.
Unga nisbatan Jinoyat kodeksining bir qator moddalari, jumladan, hokimiyat yoki mansab vakolatini suiiste’mol qilish, mansab vakolati doirasidan chetga chiqish kabi moddalar bo‘yicha jinoyat sodir etganlikda gumonlanayotgan edi.
13 avgust kuni jinoyat ishlari bo‘yicha To‘raqo‘rg‘on tuman sudida Saidahmad Sultonov ishi bo‘yicha sud hukmi e’lon qilindi.
Unga ko‘ra, Namangan viloyatining sobiq o‘rinbosari Jinoyat Kodeksining 167-moddasi (o‘zlashtirish yoki rastrata yo‘li bilan talon-toroj qilish) 3-qismining “a” bandi, 168-moddasi (firibgarlik) 4-qismining “a” bandi, 205-moddasi (hokimiyat yoki mansab vakolatini suiiste’mol qilish) 2-qismining “a” bandida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda aybli deb topildi.
Sud Saidahmad Sultonovni 3 yil muddatga davlat ishtirokidagi tashkilotlarda, shu jumladan hokimlik tizimida mansabdorlik va moddiy javobgarlik lavozimlarida ishlash huquqidan mahrum qilib, unga 7 yil-u 6 oyga ozodlikdan mahrum qilish jazosini tayinladi.

By the decision of the Namangan city court on criminal cases dated December 16, 2023, it was previously reported that Saidahmad Sultonov, the deputy governor of Namangan region for industrial development, capital construction, communications, and communal services, was detained and placed in a pre-trial detention center.
He was suspected of committing crimes under several articles of the Criminal Code, including abuse of power or official authority, and exceeding official authority.
On August 13, the verdict on the case of Saidahmad Sultonov was announced in the Turaqo’rg’on district court on criminal cases.
Accordingly, the former deputy of Namangan region was found guilty of committing crimes envisaged by 167-article (embezzlement or misappropriation) part 3 "a", 168-article (fraud) part 4 "a", 205-article (abuse of power or official authority) part 2 "a" of the Criminal Code.
The court deprived Saidahmad Sultonov of the right to hold positions of official and material responsibility in organizations with state participation, including the municipal system, for 3 years and sentenced him to 7 years and 6 months of imprisonment.