O‘zbekistonda 2023 yilda haydovchilik guvohnomasidan mahrum etilgan shaxslar 707 ta yo‘l-transport hodisasi sodir etgan. Buning oqibatida 212 nafar shaxs vafot etgan. Bu haqda Senatning Mudofaa va xavfsizlik masalalari qo‘mitasi raisi Qutbidin Burxanov va 2024 yilning iyul oyida IIV Jamoat xavfsizligi departamenti Yo‘l harakati xavfsizligi xizmati boshlig‘i lavozimiga tayinlangan Sherzod Ibragimov muloqotida ma’lum qilindi.
Senatorning qayd etishicha, 2024 yilning birinchi yarmida mamlakat bo‘yicha qonuniy ravishda o‘qib, haydovchilik guvohnomasiga ega bo‘lgan shaxslar tomonidan 10 mln 200 mingdan ortiq qoidabuzarlik sodir etilgan.
2023 yilda transport vositasini boshqarish huquqidan mahrum etilgan shaxslar, ruxsatnomasi bo‘lmay turib yana qaytadan rulga o‘tirgan. Oqibatda ular tomonidan 707 ta yo‘l-transport hodisasi sodir etilgan. Ushbu YTHlarda 212 nafar shaxs vafot etgan. 546 nafar shaxs esa turli darajadagi tan jarohatlarini olgan.
Bunda haydovchilik huquqidan mahrum bo‘lganlar umumiy haydovchilarning 0,3 foizini tashkil etadi. Ammo ular tomonidan sodir etilgan yo‘l-transport hodisalari jami yuz bergan avariyalarning 11 foizini tashkil etgan.

In Uzbekistan in 2023, individuals deprived of their driving licenses were involved in 707 road traffic accidents. As a result, 212 people died. This was announced during a conversation between the Chairman of the Senate's Committee on Defense and Security Affairs, Qutbidin Burhanov, and Sherzod Ibragimov, who was appointed as the head of the Road Traffic Safety Service of the Ministry of Internal Affairs Public Safety Department in July 2024, according to reports.
According to the senator, in the first half of 2024, individuals who have legally studied and possess a driver's license committed more than 10.2 million violations nationwide.
In 2023, individuals deprived of the right to drive, without having a permit, took the wheel again. As a result, they were involved in 707 road traffic accidents. In these accidents, 212 people died. Additionally, 546 individuals suffered injuries of varying degrees.
Those deprived of driving rights constitute only 0.3 percent of all drivers. However, the accidents they caused accounted for 11 percent of all traffic accidents that occurred.