Alisher Abdusalomov O‘zbekistonning Janubiy Koreyadagi yangi elchisi etib tayinlandi. Bu haqda "Dunyo AA" xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, O‘zbekistonning yangi elchisi Seul shahriga yetib bordi.
U Seulga tayinlanishidan avval Oliy Majlis Senati Raisi Kotibiyatiga rahbarlik qilgan.
Alisher Abdusalomov kasbiy faoliyatini O‘zbekiston Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligida (hozirgi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi) boshlab, yetakchi mutaxassislikdan Bosh boshqarma boshlig‘igacha bo‘lgan yo‘lni bosib o‘tgan.
Jumladan, u 2013-2016 yillarda O‘zbekistonning Yaponiyadagi elchixonasida savdo-iqtisodiy masalalar bo‘yicha maslahatchi, 2018-2024 yillarda esa Janubiy Koreyada ham ushbu lavozimda ishlagan.
"Yangi elchi o‘zaro hamkorlikning iqtisodiy, madaniy va diplomatik jihatlariga e’tibor qaratgan holda O‘zbekiston va Janubiy Koreya o‘rtasidagi ikki tomonlama munosabatlarni yanada mustahkamlash borasidagi ishlarni davom ettirish niyatida",- deyiladi xabarda.
Ma’lumot o‘rnida, Alisher Abdusalomov 1995 yildan 2024 yilgacha qisqa tanaffus bilan O‘zbekistonning Seuldagi elchixonasiga rahbarlik qilgan Vitaliy Fen o‘rniga tayinlandi.

A new ambassador of Uzbekistan has been appointed in South Korea.
Alisher Abdusalomov worked in the position of the head of the Secretariat of the Senate of the Oliy Majlis.
Image of 'A new ambassador of Uzbekistan has been appointed in South Korea.'
Alisher Abdusalomov was appointed as the new ambassador of Uzbekistan to South Korea. This was reported by "Dunyo AA" here.
It was reported that the new ambassador of Uzbekistan has arrived in the city of Seoul.
Before his appointment to Seoul, he had been leading the Secretariat of the Senate of the Oliy Majlis (Supreme Assembly).
Alisher Abdusalomov started his professional career at the Ministry of Investments and Foreign Trade of Uzbekistan (currently the Ministry of Investments, Industry and Trade), moving up from a leading specialist to the head of the main department.
In particular, he worked as an adviser on trade and economic issues at the Embassy of Uzbekistan in Japan from 2013 to 2016, and held the same position in South Korea from 2018 to 2024.
"The new ambassador intends to continue the work of strengthening the bilateral relations between Uzbekistan and South Korea, with a focus on the economic, cultural, and diplomatic aspects,"- the report says.
For your information, Alisher Abdusalomov was appointed to replace Vitaliy Fen, who, with short breaks, had led the Embassy of Uzbekistan in Seoul from 1995 to 2024.