O‘zbekistonda kambag‘allik chegarasi 1,5 karra oshirildi
Prezident raisligida mahallalarda kambag‘allikni qisqartirish, kambag‘al oilalar bilan ishlash tizimini yangi bosqichga olib chiqishga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazilmoqda.
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida kambag‘allikni qisqartirish ishlarini yangi sifat bosqichiga olib chiqish masalalariga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazilmoqda.
Qayd etilishicha, to‘rt yil avval bu boradagi ishlar boshlanganida 7,5 million yoki 23 foiz aholining daromadi kambag‘allik chegarasiga yetmagan.
Shu davrda aholimiz 3,7 millionga ko‘paydi, kambag‘allik chegarasi ham tegishli ravishda 1,5 karra oshirildi.
Bunga qaramasdan, 3,5 million odamni daromadli qilish hisobiga 2023 yil yakuni bilan kambag‘allikni 11 foizga pasaytirishga erishildi.
Avvalo, ijtimoiy himoya qamrovi 4,5 karra oshirilib (466 ming oiladan 2,2 millionga), o‘tgan yili bu maqsadlarga 12,3 trillion so‘m ajratildi. Pensiya va nafaqalar miqdori ham 1,5 baravar ko‘paytirildi.
Mahallada kambag‘allikni qisqartirish, tadbirkorlik loyihalariga 35 trillion so‘m arzon kredit, 7 trillion so‘m subsidiya berilgani ta’kidlandi.
Mahallalarni obod qilish, bog‘cha, maktab, tibbiyot, yo‘l, suv va elektr infratuzilmasi uchun 120 trillion so‘m ajratildi.
Shuningdek, 260 ming gektar yer 800 ming aholi, avvalo yoshlarga dehqonchilik qilish uchun daromad keltiruvchi aktiv sifatida tarqatildi.
Yaqinda mamlakatimizda bo‘lgan BMT Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO) bosh direktori bu nafaqat ish o‘rni va daromad, balki oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlashda juda to‘g‘ri yo‘l ekanini e’tirof etdi.
O‘tgan oyda Kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha xalqaro konferensiyaga kelgan 60 dan ortiq mamlakat ekspertlari O‘zbekiston qisqa muddatda yaratgan tajribani yuqori baholadi.

The poverty threshold in Uzbekistan was increased by 1.5 times.
A meeting dedicated to reducing poverty in neighborhoods and advancing the system of working with impoverished families to a new level is being held under the leadership of the President.
A videoconference meeting chaired by President Shavkat Mirziyoyev dedicated to advancing poverty reduction efforts to a new level of quality is being held.
It is noted that four years ago, when the work in this area began, the income of 7.5 million or 23 percent of the population was below the poverty line. did not reach.
During this period, our population increased by 3.7 million, and the poverty line was accordingly increased by 1.5 times.
Nevertheless, by making 3.5 million people income-generating, poverty was reduced to 11 percent by the end of 2023.
Firstly, the coverage of social protection was increased by 4.5 times (from 466 thousand families to 2.2 million), and last year 12.3 trillion soms were allocated for these purposes. The amount of pensions and benefits was also increased by 1.5 times.
It was emphasized that 35 trillion soms in low-interest loans and 7 trillion soms in subsidies were provided for poverty reduction and entrepreneurship projects in neighborhoods.
120 trillion soms were allocated for the improvement of neighborhoods, kindergartens, schools, healthcare, roads, water, and electric infrastructure.
Additionally, 260,000 hectares of land were distributed as an income-generating asset for agriculture to 800,000 people, primarily youth.
The recent visit of the Director-General of the UN Food and Agriculture Organization (FAO) to our country acknowledged that this is not only a correct path for employment and income but also for ensuring food security.
Last month, the experience created by Uzbekistan in a short time was highly rated by experts from more than 60 countries who attended the International Conference on Poverty Reduction.