Raqobat qo‘mitasiga Qoraqalpog‘iston Respublikasidan fuqaro A. D.ga o‘ziga tegishli 2023 yilda “UZAUTO MOTORS” AJ tomonidan ishlab chiqarilgan “Lacetti L-Stayle MT” rusumli avtomobil olinganiga 5 oy ham bo‘lmasdan nosozligi tufayli yonib ketganligini, lekin ishlab chiqaruvchi tomonidan ushbu holat o‘z vaqtida bartaraf etilmayotganligi yuzasidan murojaat qilgan.
Ushbu murojaat Qo‘mita tomonidan ko‘rib chiqilganda holat o‘z tasdig‘ini topgan.
Shuningdek, aynan shu markali (modelli, artikuli) avtomobilda yong‘in chiqishi holati Navoiy viloyatida ham kuzatilganligi aniqlangan.
Qo‘mita Maxsus komissiyasi tomonidan “Iste’molchilarning huquqlarini himoya qilish to‘g‘risida”gi Qonunining 14 va 20-moddalari talablari buzilish alomatlari bo‘yicha “UZAUTO MOTORS” AJ va “PSM-AVTOSAVDO” MCHJlarga nisbatan belgilangan tartibda ish qo‘zg‘atilgan.
Qo‘mita tomonidan ushbu holat inson hayoti va uning sog‘lig‘iga jiddiy ziyon yetkazishi mumkinligi holatlarini inobatga olgan holda, yuqorida qayd etilgan avtomobil bilan bir vaqtda ishlab chiqarilgan 37 ta aynan shu markali (modelli, artikuli) avtomobillarni 10 kunlik muddatda chaqirtirib olinib, texnik ko‘rikdan o‘tkazish yuzasidan bajarilishi majburiy bo‘lgan ko‘rsatma berilgan.
Shuningdek, murojaat qilgan fuqaroga ayni shunday markali yangi avtomobil almashtirib berilgan hamda iste’molchi talab qo‘ygan vaqtdan boshlab o‘tkazib yuborilgan har bir kun uchun avtomobil bahosining bir foizi miqdorida neustoyka (penya) to‘lashi to‘g‘risida qaror qabul qilindi.

The committee issued a mandatory instruction to retrieve the 37 "Lacetti" cars sold to the company and subject them to a technical inspection.
Image of 'The Competition Committee initiated a case against "UzAutoMotors".'
A citizen from the Republic of Karakalpakstan, A. D., addressed the Competition Committee stating that the "Lacetti L-Stayle MT" model car manufactured by "UZAUTO MOTORS" JSC in 2023, which belonged to him, caught fire within 5 months of purchase due to a malfunction, but the manufacturer has not rectified this situation in a timely manner.
When this appeal was reviewed by the Committee, the situation was confirmed.
It was also identified that a similar incident of fire in the same model (brand, article) car has been observed in the Navoi region.
The Committee's Special Commission has initiated proceedings against "UZAUTO MOTORS" JSC and "PSM-AVTOSAVDO" LLP in accordance with the alleged violations of articles 14 and 20 of the Law "On Protection of Consumer Rights".
Taking into account the potential serious harm to human life and health, the Committee has mandated the recall and technical inspection of 37 cars of the same model (brand, article) produced at the same time as the car mentioned above, within a period of 10 days.
Furthermore, the citizen who filed the complaint has been provided with a new car of the same model and a decision was made to pay him a penalty in the amount of one percent of the car's price for each day delayed, starting from the date the consumer made the claim.