O‘zbekiston va AQSH bojxona sohasidagi hamkorlikning yangi sahifasini ochdi
Shu paytga qadar mamlakatlar bojxona xizmatlari o‘rtasida hozirga qadar o‘zaro hamkorlikning huquqiy asosi ham mavjud bo‘lmagan.
'O‘zbekiston va AQSH bojxona sohasidagi hamkorlikning yangi sahifasini ochdi'ning rasmi
Shu kunlarda O‘zbekiston Respublikasi Bojxona qo‘mitasi Raisi A.Mavlonov boshchiligidagi delegatsiya Amerika qo‘shma shtatlarida bo‘lib, bojxona sohasidagi hamkorlikni kuchaytirishga qaratilgan muhim uchrashuvlar va muzokaralar olib borishmoqda. Bu haqida qo‘mita matbuot xizmati xabar bermoqda.
Tashrifning asosiy voqeligi – Vashingtonda O‘zbekiston Respublikasi Bojxona qo‘mitasi Raisi A.Mavlonov hamda AQSHning Bojxona chegara xizmati komissari Troy Miller o‘rtasida ikki tomonlama uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Ta’kidlashlaricha, O‘zbekiston-AQSH o‘rtasida diplomatik aloqalar yo‘lga qo‘yilganidan so‘ng o‘tgan 32 yil davomida ikkala davlat bojxona xizmatlari rahbarlari o‘rtasida bu formatdagi yuzma-yuz rasmiy uchrashuv ilk bor o‘tkazilmoqda. Shu boisdan hozirga qadar o‘zaro hamkorlikning huquqiy asosi ham mavjud bo‘lmagan.
Shuning uchun ham muzokaralarda asosiy e’tibor bojxonada xavflarni monitoring qilish, bojxona tartibotlarini raqamlashtirish hamda inson resurslaridan samarali foydalanish kabi dolzarb masalalarga qaratilgan.
Uchrashuvnining tarixiy ahamiyati shundaki, O‘zbekiston-AQSH bojxona xizmati rahbarlari bojxona sohasidagi hamkorlikning muhim huquqiy asosi - “Hamkorlik va o‘zaro yordam to‘g‘risida”gi Bitimni imzolashgan.
O‘zaro munosabatlarda yangi sahifa ochuvchi mazkur hujjat O‘zbekiston va AQSH o‘rtasida bojxona sohasida  axborot almashish imkonini beradi va giyohvand moddalar savdosi, odam savdosi, transmilliy jinoiy guruhlar, jinoiy daromadlarni legallashtirish, bojxona to‘lovlaridan bo‘yin tovlashga qarshi kurashishda hamkorlikning yanada mustahkamlanishiga xizmat qiladi.
E’tiborli tomoni shundaki, AQSH bojxona sohasida hamkorlikni nazarda tutuvchi bu kabi ikki tomonlama bitimlarni dunyo bo‘ylab 200 ga yaqin davlatlar ichida atigi 17 ta davlat bilan imzolagan bo‘lsa, O‘zbekiston bu ro‘yxatda 18-davlat sifatida qayd etilmoqda.

These days, the delegation headed by A. Mavlonov, the Chairman of the Customs Committee of the Republic of Uzbekistan, is in the United States, conducting important meetings and negotiations aimed at strengthening cooperation in the customs field. This was reported by the committee's press service.
The main highlight of the visit – was a bilateral meeting between A. Mavlonov, the Chairman of the Customs Committee of the Republic of Uzbekistan, and Troy Miller, the Commissioner of the U.S. Customs and Border Service, held in Washington.
It is emphasized that this face-to-face official meeting between the leaders of the customs services of both countries is being held for the first time in the 32 years since diplomatic relations were established between Uzbekistan and the US. Therefore, until now, there was no legal basis for mutual cooperation.
Therefore, the negotiations focused on pressing issues such as monitoring risks in customs, digitizing customs procedures, and effective use of human resources.
The historical significance of the meeting is that the leaders of the customs services of Uzbekistan and the U.S. have signed the important legal basis for cooperation in the customs field - the "Agreement on Cooperation and Mutual Assistance."
This document, opening a new chapter in bilateral relations, allows for the exchange of information in the customs field between Uzbekistan and the US and contributes to strengthening cooperation in combating the trade of narcotics, human trafficking, transnational criminal groups, laundering of criminal proceeds, and evasion of customs payments.
It is noteworthy that the US has signed such bilateral agreements on cooperation in the customs field with only 17 other countries worldwide, and Uzbekistan is being recorded as the 18th country.