O‘zbekistonlik talabalar uchun Polshada haq to‘lanadigan stajirovka yo‘lga qo‘yilmoqda
O‘zbekiston  elchixonasi ko‘magida Qishloq xo‘jaligi vazirligi delegatsiyasining Polshaga tashrifi tashkil etildi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA.
Tashrif doirasida delegatsiya a’zolari  Polshadagi yirik sabzavot yetishtiruvchi xolding kompaniya - "Green Crops" ofisida bo‘lib, korxonaning ish faoliyati bilan yaqindan tanishdi.
Kompaniya direktori Adam Rujitski bilan o‘tkazilgan muzokaralar davomida O‘zbekistonda qishloq xo‘jaligi sohasida investitsiya loyihalarini amalga oshirish va mahalliy ho‘l meva-sabzavotlarini Polshaga eksport qilish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Uchrashuv natijasida 2025 yil may-oktyabr oylarida Polshadagi qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini ishlab chiqaruvchi korxonalarda O‘zbekistonning agrar oliy ta’lim muassasalari talabalari uchun haq to‘lanadigan stajirovkalarni tashkil etish borasida aniq kelishuvga erishildi. Bu stajirovkalar bilan bog‘liq barcha harajatlar "Green Crops" kompaniyasining maxsus grant mablag‘lari hisobidan moliyalashtiriladi.
Shuningdek, O‘zbekiston vakillari Sexanuv shahridagi Ignatsiy Mossitskiy nomidagi Amaliy fanlar universiteti rahbariyati bilan uchrashdilar. Unda O‘zbekistondagi agrar oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlikni yanada rivojlantirish xususida fikr almashildi.

The Embassy of Uzbekistan organized the visit of the Ministry of Agriculture delegation to Poland, reports "Dunyo" IA.
During the visit, the delegation members visited the office of the large vegetable producing holding company - "Green Crops" in Poland, and got closely acquainted with the company's operations.
During the negotiations with the company's director, Adam Ruzicki, the possibilities of implementing investment projects in the agricultural sector in Uzbekistan and exporting local fresh fruits and vegetables to Poland were discussed.
As a result of the meeting, it was specifically agreed to organize paid internships for students of Uzbek higher agricultural education institutions in manufacturing companies of agricultural products in Poland during May-October of 2025. All expenses related to these internships will be financed by the special grant funds of "Green Crops" company.
Additionally, the representatives of Uzbekistan met with the management of the Ignacy Moscicki University of Applied Sciences in the city of Czestochowa. There, they discussed further development of cooperation with higher agricultural education institutions in Uzbekistan.