O‘zbekiston Respublikasining Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish haqida O‘zbekiston Respublikasining Qonuni qabul qilindi.
Endi yo‘l harakati koidalari buzilganligi to‘g‘risidagi ma’lumot jarima solish haqida karor chiqarishga vakolatli bo‘lgan shaxsga yo‘l harakati koidalari buzilganligi maxsus avtomatlashtirilgan foto- va video qayd etish texnika vositalari orqali qayd etilgan paytdan e’tiboran ikki kun, ya’ni qirq sakkiz soat ichida yuborilmagan taqdirda, ma’muriy huquqbuzarlik to‘g‘risidagi Kodeksga muvofiq tugatiladi.
Shuningdek, tez tibbiy yordam hamda yong‘in-qutqaruv bo‘linmalari transport vositalaridan foydalangan holda sodir etilgan qoidabuzarliklar yuzasidan ma’muriy ishlarni ortiqcha qog‘ozbozlikni bartaraf etish maqsadida tugatish tartibi joriy etilishi belgilanmoqda.

The Law of the Republic of Uzbekistan on Amendments and Additions to the Code of Administrative Responsibility of the Republic of Uzbekistan was adopted.
Now, if the information about the violation of traffic rules is not sent within two days, namely within forty-eight hours from the moment it was recorded by special automated photo and video recording techniques to the person authorized to decide on imposing a fine, the administrative offense will be terminated according to the Code of Administrative Offenses.
Furthermore, a procedure for terminating administrative cases concerning violations committed using vehicles by emergency medical services and fire-rescue units is being established to eliminate excessive paperwork.