Prezident tomonidan imzolangan Qonun (O‘RQ-984-son, 28.10.2024 y.) bilan ayrim kodekslarga qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritildi. Bu haqida Adliya vazirligi xabar bermoqda.
Qonunga ko‘ra, Jinoyat kodeksiga foydali qazilmalarni qonunga xilof ravishda qazib olishni shunday harakatlar uchun ma’muriy jazo qo‘llanilganidan keyin takror sodir etganlik uchun, shuningdek foydali qazilmalarni oltin izlovchilar usulida ruxsatnomasiz qazib olganlik uchun jinoiy javobgarlikni nazarda tutuvchi qo‘shimchalar kiritilmoqda.
Bundan tashqari, Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga yer uchastkalarini o‘zboshimchalik bilan egallab olish, o‘zboshimchalik bilan egallab olingan yer uchastkalarida qurilish ishlarini amalga oshirish, shuningdek yer berish tartibini buzish bilan bog‘liq huquqbuzarliklarni sodir etgan shaxslarga nisbatan ma’muriy bayonnoma tuzish yuzasidan ichki ishlar organlariga zarur vakolatlar berilishini nazarda tutuvchi o‘zgartirishlar kiritilmoqda.

Criminal liability has been established for unauthorized excavation of minerals.
The Law signed by the President (No. ЎРҚ-984, dated October 28, 2024) introduced amendments and additions to certain codes. This was reported by the Ministry of Justice.
According to the Law, additions are being made to the Criminal Code concerning illegal mining of minerals, specifying criminal liability for repeatedly committing such actions after administrative punishment has been applied, as well as for mining minerals without a permit using gold prospecting methods.
In addition, amendments are being made to the Code of Administrative Responsibility regarding taking possession of land plots arbitrarily, carrying out construction works on arbitrarily seized land plots, and committing violations related to the land allocation process, providing the internal affairs bodies with the necessary powers to draw up administrative protocols against individuals who have committed these offenses.
The Law comes into force from the day it is officially published.
Image of 'The International Biology Olympiad named after Abu Ali ibn Sino is taking place in Namangan.'