So‘nggi vaqtlarda yangi turdagi kiberfiribgarlik ommalashmoqda. Bu haqda IIV matbuot xizmati xabar qildi.
Ma’lum qilinishicha, firibgarlar tomonidan huquq-tartibot idoralari, xususan ichki ishlar organlari rahbarlari nomidan telegramda soxta akkaunt ochgan holda fuqarolarga turli murojaatlar yuborilmoqda. Bunda firibgarlar O‘zbekistondagi aloqa kompaniya raqamlaridan chiqqani ko‘ringani bilan, aslida ular xorijdan qo‘ng‘iroq qilayotgan bo‘ladi. Turli ma’lumotlarni ko‘rsatish orqali fuqarolardan yolg‘on sabablarni ko‘rsatib bank plastik kartasi raqamlariga ega bo‘lishmoqda va karta ichidagi pullarni yechib olishmoqda.
"Ogoh bo‘ling! Tizimdagi biror bir rahbar sizga telegram orqali murojaat qilmaydi hamda sizdan o‘z hisobingizdan pulni boshqa hisobga qo‘yishingizni, naqd ko‘rinishida kimgadir taqdim etishingizni so‘ramaydi", - deyiladi ogohlik xabarida.

Recently, a new type of cyber fraud has become widespread. This was reported by the Press Service of the Ministry of Internal Affairs.
It has been reported that fraudsters, on behalf of law enforcement agencies, particularly the leaders of internal affairs bodies, are sending various appeals to citizens through fake Telegram accounts. While it appears that the calls are coming from within Uzbekistan’s communication company numbers, in reality, they are actually calling from abroad. By providing various information, they deceive citizens into giving away their bank card numbers and then withdraw money from the cards.
"Be alert! No leader in the system will contact you via Telegram nor will they ask you to transfer money from your account to another, or to provide cash to someone in physical form," the warning notice says.