Ayrim turk va arab OAVlari Asma Asad 24 yillik turmushidan keyin ajrashish uchun ariza bergani va o‘zi tug‘ilib o‘sgan Buyuk Britaniyada – Londonda yangi hayot boshlashni xohlayotganini yozgan edi.
Asma, o‘z navbatida, Suriya va Britaniya fuqaroligiga ega. Biroq, shunga qaramay, Britaniya tashqi ishlar vaziri Devid Lammi Damashq qulaganidan keyin Asma Asad haqida "Buyuk Britaniyada sevilmagan odam" deya ta’riflagan.
"Men so‘nggi kunlarda Britaniya fuqarosi bo‘lgan Asma Asadning mamlakatimizga kirishga harakat qilishi mumkinligi haqida eshityapman. Lekin, ta’kidlab aytmoqchimanki, u sanksiyalar ostida va qirollikda yoqimli odam emas", – degan Devid Lammi.
Bir muddat ikki fuqaroligi bo‘lgan Asmani Britaniya fuqaroligidan mahrum qilish masalasi ham o‘rtaga chiqdi. Biroq Britaniya Bosh vaziri Key Starmer Asad rejimi qulaganidan ko‘p o‘tmay, Asmaning Britaniya fuqaroligidan mahrum etilishi haqida gapirishga hali erta ekanligini aytgan.
Eslatib o‘tamiz, ikki hafta muqaddam muxolifat kuchlari poytaxt Damashqqa kirib, Bashar Asad rejimini qulatgan edi. Shundan so‘ng Asad oilasi Rossiyaga qochib o‘tgandi.
Ayrim manbalarga ko‘ra, hozirda Bashar Asadga Moskvadan chiqib ketish taqiqlangan. Biroq Asadning rafiqasi ajrashish uchun Moskva sudiga ariza bergan va mamlakatdan chiqib ketish uchun "maxsus ruxsat" so‘ragan.
Rossiya prezidenti matbuot kotibi Dmitriy Peskovning aytishicha esa Asadning harakatlariga cheklovlar va uning rafiqasi undan ajralish rejalari haqidagi ma’lumotlar "haqiqatga to‘g‘ri kelmaydi".

"The country is not ready to welcome Bashar al-Assad's wife."
The United Kingdom is not prepared to welcome Bashar Assad's wife back into the country if she wishes to return. This was announced by the British Foreign Office.
Some Turkish and Arab media outlets had reported that Asma Assad had filed for divorce after 24 years of marriage and wanted to start a new life in her birthplace, London, Great Britain.
Asma, in turn, holds both Syrian and British citizenship. However, despite this, British Foreign Secretary David Lammy described Asma Assad as an "unwelcome person" in Great Britain after the fall of Damascus.
"I have been hearing in recent days about Asma Assad, a British citizen, possibly trying to enter our country. However, I must emphasize that she is under sanctions and is not a welcome person in the kingdom," – said David Lammy.
There was also a point in time when the issue of depriving Asma of her British citizenship, given her dual nationality, was raised. However, British Prime Minister Keir Starmer mentioned that it was too soon to discuss stripping Asma of her British citizenship shortly after the Assad regime had fallen.
It's a reminder that two weeks ago, opposition forces entered the capital Damascus and overthrew Bashar Assad's regime. Following this, the Assad family fled to Russia.
According to some sources, Bashar Assad is currently banned from leaving Moscow. However, Assad's wife has filed for divorce in a Moscow court and asked for "special permission" to leave the country.
According to Dmitry Peskov, the Press Secretary for the President of Russia, the restrictions on Assad's movements and the information about his wife's plans to divorce him "do not correspond to reality."