Bu haqda Shveysariyaning O‘zbekistondagi elchixonasi - Shveysariya taraqqiyot va hamkorlik agentligi hamda IT ta’lim Uyushmasi o‘rtasida “O‘zbekistonda IT va raqamli ta’lim landshaftini rivojlantirish inklyuziv o‘sish uchun manfaatdor tomonlarni bog‘lash” loyihasi doirasida kelishuv shartnomasi imzolandi.
Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov va Shveysariya hamkorlik va taraqqiyot agentligining O‘zbekistondagi vakili Andrin Fink O‘zbekistonda IT ta’limni rivojlantirish, xalqaro hamkorlikni kengaytirish va yangi loyihalarni amalga oshirish masalalarini muhokama qildi.
Mazkur loyiha doirasida yoshlarning IT savodxonligini oshirish, malaka oshirish imkoniyatlarini taqdim etish, shuningdek, qishloqlarda yashovchi yoshlar va ayollarni ish bilan ta’minlash ko‘zda tutilgan.
Loyiha keng qamrovli tadqiqotlar hamda moslashtirilgan ta’lim dasturlarini qayta ko‘rib chiqish va rivojlanayotgan soha talablarini qondirish uchun mutaxassislar uchun malaka oshirishni o‘z ichiga oladi.
Tadqiqotga asoslangan ushbu yondashuv keyingi bosqichlar haqida ma’lumot berib, moslashtirilgan va ta’sirli aralashuvlarni ta’minlaydi. Ushbu maqsadlar uchun Shveysariya taraqqiyot va hamkorlik agentligi tomonidan IT ta’lim Uyushmasi nodavlat notijorat tashkilotiga qariyb 2 mlrd so‘m (149 655 AQSH dollari) Grant mablag‘lari ajratildi.
Loyiha doirasida hududlarda IT savodxonligi va ko‘nikmalari bo‘shliqlarini tahlil qilish, bunda maqsadli auditoriya sifatida yoshlar, qishloq aholisi, ayollar va qizlar, kam ta’minlangan oilalar, nogironlar qamrab olinadi.

In the initial phase of the project, an analysis of the population's digital skills status will be conducted, new professions matching market needs will be identified, and a platform uniting IT education resources will be developed.
This was announced following the signing of a partnership agreement within the framework of the project “Connecting stakeholders for inclusive growth through the development of IT and digital education landscape in Uzbekistan” between the Embassy of Switzerland in Uzbekistan - Swiss Agency for Development and Cooperation and the IT Education Association.
Minister of Digital Technologies Sherzod Shermatov and Andrin Fink, the representative of the Swiss Cooperation and Development Agency in Uzbekistan, discussed issues of developing IT education in Uzbekistan, expanding international cooperation, and implementing new projects.
This project aims to enhance youth IT literacy, provide opportunities for skill improvement, and also intends to employ rural youths and women.
The project involves comprehensive research and the revision of tailored educational programmes to meet the evolving industry demands for professional development.
This research-based approach provides information about subsequent phases and ensures adaptive and effective interventions. For these purposes, the Swiss Agency for Development and Cooperation has allocated nearly 2 billion UZS (149,655 USD) in grant funds to the non-governmental, non-profit IT Education Association.
Within the project framework, an analysis of IT literacy and skill gaps in regions will be conducted, targeting youths, rural populations, women and girls, underprivileged families, and persons with disabilities.