Kecha, 11 fevral kuni, Moskvadagi vaqtinchalik saqlash markazi xodimlari hamda O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi ko‘magida, uch nafar O‘zbekiston fuqarosi bo‘lgan voyaga yetmagan bolalar Vatanga qaytarildi. Bu haqda Ijtimoi himoya milliy agentligi xabar qildi.
Ma’lum bo‘lishicha, ushbu bolalardan biri onasi bilan, ikkinchisi esa ota-onasining ishonchnomasi asosida buvisi bilan, uchinchisi ham ishonchnoma asosida opalari bilan birga mehnat muhojiri sifatida Rossiyaga kelgan.
Bolalarning yaqin qarindoshlari mamlakat hududida bo‘lib turish qoidalarini buzganligi sababli deportatsiya qilingan, bolalar esa Moskva shahridagi Voyaga yetmagan huquqbuzarlarni vaqtincha saqlash markaziga joylashtirilgan.
Ijtimoiy himoya milliy agentligi, hududiy "Inson" markazlari xodimlari, ijtimoiy xodim va psixologlardan iborat ishchi guruh tomonidan bolalarning vataniga qaytishini ta’minlash va ularni ota-onalariga topshirish uchun barcha zarur ijtimoiy yordam ko‘rsatish ishlari amalga oshirildi.
Xorijda og‘ir hayotiy vaziyatga tushib qolgan bolalarni qaytarish va ularga ijtimoiy yordam ko‘rsatish ishlari izchil davom ettirilmoqda.

Yesterday, February 11, with the assistance of the temporary detention center staff in Moscow and the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Uzbekistan, three underage citizens of Uzbekistan were returned to their homeland. The National Agency for Social Protection reported this.
It appears that one of the children came to Russia as a labor migrant with their mother, the second one with their grandmother based on the parents' power of attorney, and the third with their sisters also based on a power of attorney.
Due to the violation of the rules of stay in the country by the children's close relatives, they were deported, and the children were placed in the Moscow temporary detention center for juvenile offenders.
The return of the children to their homeland and their handover to their parents were ensured by the National Agency for Social Protection, workers of the regional "Insan" centers, social workers, and psychologists, by providing all necessary social support.
The work to return children in difficult life situations abroad and to provide them with social support is being consistently continued.