Ijtimoiy tarmoqlarda maktabda o‘qituvchini urayotgan ayol videosi keng muhokamalarga sabab bo‘lmoqda. Videoga berilgan izohga ko‘ra, o‘qituvchi o‘quvchini dars tayyorlab kelmagani uchun urishgan. Bunga javoban o‘quvchining onasi mautabga kelib o‘qituvchini o‘quvchilar oldida haqorat qilgan va urgan.
Aniqlanishicha voqea Sirdaryo tumanidagi 1-sonli maktabda yuz bergan. Bu haqda Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri Hilola Umarova ma’lum qildi.
Ta’kidlanishicha, holat vazirlik tomonidan nazoratga olingan. Sirdaryo viloyat MMTB ishchi guruhi vaziyatni o‘rganmoqda. O‘rganish natijalariga ko‘ra tez orada jamoatchilikka qo‘shimcha ma’lumot beriladi.

In the school in Sirdaryo, a student's mother beat the teacher.
A video of a woman beating a teacher at school is causing widespread discussion on social networks. According to the comment given to the video, the teacher had beaten a student for not preparing for the lesson. In response, the student's mother came to the school and insulted and beat the teacher in front of the students.
It has been identified that the incident occurred at School No. 1 in the Sirdarya district. This was announced by the Minister of Preschool and School Education, Hilola Umarova.
It is emphasized that the situation is under the control of the ministry. A working group from the Sirdarya regional Department of Public Education is investigating the situation. The results of the investigation will be made public soon.