O‘zbekistonda dorixonalarda retsept asosida sotiladigan 2,5 ming nomdagi dori vositalari uchun yangi cheklangan "referent" narxlar joriy etildi.
'Dorixonalarda minglab retseptli dorilarning narxi tushirildi'ning rasmi
1 iyuldan boshlab O‘zbekistonda dorixonalarda retsept asosida sotiladigan 2,5 ming nomdagi dori vositalari uchun yangi cheklangan "referent" narxlar joriy etildi. Bu haqda Tibbiyot va farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi ma’lum qildi.
Yangi tartibga ko‘ra, antibiotiklar va mikroblarga qarshi vositalar narxi 50,1 foizgacha, yurak-qon tomir tizimi uchun mo‘ljallangan dorilar 37 foizgacha, asab tizimi dori vositalari 40 foizgacha, yallig‘lanishga qarshi va og‘riq qoldiruvchi preparatlar esa 42 foizgacha arzonlashtirildi.
Agentlikning ma’lum qilishicha, endi mazkur dori vositalarini belgilangan referent narxdan yuqori bahoda sotishga yo‘l qo‘yilmaydi. Soliq qo‘mitasining axborot tizimi yuqori narxda rasmiylashtirilgan elektron hisobvaraq-fakturalarni avtomatik tarzda aniqlab, ularni qabul qilmaydi.
Qayd etilishicha, referent narxlar xalqaro amaliyot asosida shakllantiriladi. Bunda xorijdagi o‘rtacha narxlar, ishlab chiqaruvchi mamlakatdagi qiymat hamda O‘zbekistonga import qilingan dori vositalari bo‘yicha shartnoma narxlari hisobga olinadi.

In pharmacies, the prices of thousands of prescription drugs have been reduced.
From July 1, new limited "reference" prices have been introduced in Uzbekistan for 2,500 types of medicines sold in pharmacies by prescription. The Agency for the Development of the Medical and Pharmaceutical Sector announced this.
According to the new procedure, prices for antibiotics and antimicrobial agents have been reduced by up to 50.1%, for medicines intended for the cardiovascular system by up to 37%, for nervous system drugs by up to 40%, and for anti-inflammatory and analgesic drugs by up to 42%.
According to the agency, it is now not allowed to sell these medicines at a price higher than the established reference price. The tax committee's information system will automatically detect electronic invoices issued at higher prices and reject them.
It is noted that reference prices are formed on the basis of international practice. This takes into account average prices abroad, the value in the manufacturing country, and contract prices for medicines imported to Uzbekistan.
Citizens can check the limited prices of medicines on the website pharm.gov.uz or through the "PharmUz" mobile application.