Ushbu qonun loyihasi bilan Jinoyat, Jinoyat-protsessual, Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi va Fuqarolik kodekslariga mualliflik huquqi va turdosh huquqlarni, shuningdek, sanoat mulki obyektlariga bo‘lgan huquqlarni buzganlik uchun javobgarlikni kuchaytirishni nazarda tutuvchi tegishli o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish taklif etilmoqda.
Ya’ni, qonun loyihasi bilan:
- mualliflik huquqi va turdosh huquqlarni buzganlik uchun ma’muriy jarima miqdori oshirilmoqda;
- seleksiya yutug‘iga bo‘lgan huquqni buzganlik uchun ma’muriy javobgarlik kiritilmoqda;
- patentga oid (ixtiro, foydali model, sanoat namunasi va seleksiya yutug‘i) huquqbuzarliklar sodir etishda foydalanilgan ashyolarni musodara qilish qo‘shimcha ma’muriy jazo chorasi sifatida kiritilmoqda;
- Adliya organlarining kontrafakt tovarlarni ko‘zdan kechirish va xatlash vakolatlari kiritilmoqda;
- muallifning shaxsiy nomulkiy huquqlarini buzganlik uchun jinoiy javobgarlik choralari kuchaytirilib, buzilishi javobgarlikka sabab bo‘ladigan intellektual mulk obyektlari doirasi kengaytirilmoqda;
- intellektual mulk egalarining mulkiy huquqlarini (tovar belgisi, ixtirolar, dasturiy ta’minot, sanoat namunasi va boshqalarga doir huquqlar) buzganlik uchun jinoiy javobgarlik belgilanmoqda;
- tovar belgisi bo‘yicha ishlab chiqarilgan kontrafakt mahsulotlar huquqbuzar hisobidan muomaladan olib qo‘yilishi va yo‘q qilinishi nazarda tutilmoqda.
Tahlillarga ko‘ra, so‘nggi besh yilda intellektual mulkning tadbirkorlik faoliyatidagi foydalanish ko‘lamining ortishi va ayrim biznes vakillari tomonidan nohalol tadbirkorlik faoliyati olib borilishi sababli bu yo‘nalishdagi huquqbuzarliklar soni keskin oshgan. Jumladan, 2023 yilda sudlar tomonidan intellektual mulk obyektlari himoyasiga oid 249 dan ortiq ma’muriy huquqbuzarlik to‘g‘risidagi ishlar ko‘rib chiqilib, tegishli qarorlar qabul qilingan.
Deputatlarning qayd etishicha, qonun loyihasining qabul qilinishi jamiyatda intellektual mulk huquqiga bo‘lgan hurmat hissini shakllantirish va intellektual mulk egalarining moddiy manfaatlarini himoya qilish, intellektual mulk sohasidagi javobgarlik choralarini kuchaytirish orqali kontrafakt mahsulotlarning aylanmasiga chek qo‘yish va aholining, shu jumladan tadbirkorlik subyektlarining intellektual mulk obyektlarini qonuniy foydalanish bo‘yicha mas’uliyatini yanada oshirishga xizmat qiladi.
O‘zganing tovar belgisidan, xizmat ko‘rsatish belgisidan, geografik ko‘rsatkichidan, tovar kelib chiqqan joy nomidan yoki adashtirib yuborish darajasida ular bilan o‘xshash bo‘lgan belgilardan shu turdagi tovarlarga (xizmatlarga) nisbatan qonunga xilof ravishda foydalanish yoxud o‘zganing firma nomidan qonunga xilof ravishda foydalanish — huquqbuzarlik ashyolarini musodara qilib, BHMning 15 baravaridan 30 baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.
Xuddi shunday huquqbuzarliklar ma’muriy jazo chorasi qo‘llanilganidan keyin bir yil davomida takror sodir etilgan bo‘lsa — huquqbuzarlik ashyolarini musodara qilib, BHMning 30 baravaridan 50 baravarigacha (11 million 250 ming so‘mdan 18 million 750 ming so‘mgacha) miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.
Tegishli patentlangan ixtironi, foydali modelni, sanoat namunasini o‘z ichiga olgan mahsulot yoki buyumni ruxsatsiz tayyorlash, qo‘llash, import qilish, sotishga taklif etish, sotish, fuqarolik muomalasiga boshqa yo‘sinda kiritish yoki shu maqsadda saqlab turish, shuningdek ixtiro patenti bilan muhofaza qilinayotgan usulni qo‘llash yoxud bevosita ixtiro patenti bilan muhofaza qilinayotgan usul bilan tayyorlangan mahsulotni fuqarolik muomalasiga kiritish yoki shu maqsadda saqlab turish — fuqarolarga BHMning 5 baravaridan 10 baravarigacha (1 million 875 ming so‘mdan 3 million 750 ming so‘mgacha), mansabdorlarga esa — 10 baravaridan 20 baravarigacha (3 million 750 ming so‘mdan 7,5 million so‘mgacha ) miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.

The Legislative Chamber of the Oliy Majlis reviewed conceptually and accepted at the meeting on February 18 a bill aimed at further strengthening the protection of intellectual property in the first reading, was accepted.
This bill proposes relevant amendments and supplements to increase liability for the violation of copyright and related rights, as well as rights to objects of industrial property in the Criminal, Criminal-Procedural, Administrative Liability and Civil Codes.
Specifically, the bill proposes:
- increasing the amount of administrative fines for infringement of copyright and related rights;
- introducing administrative liability for infringement of plant variety rights;
- including confiscation of goods used in the commission of patent-related violations (invention, utility model, industrial design, and plant variety) as an additional administrative penalty;
- granting justice bodies the authorities to inspect and register counterfeit goods;
- strengthening criminal liability measures for violating the personal non-property rights of the author, with the scope of intellectual property objects subject to such liability being expanded;
- establishing criminal liability for violating the property rights of intellectual property owners (trademarks, inventions, software, industrial designs, etc.);
- providing for the confiscation and destruction of counterfeit products manufactured under a trademark, at the expense of the violator.
According to analyses, the last five years have seen an increase in the use of intellectual property in business activities and dishonest business practices by some business representatives, leading to a sharp increase in violations in this area. Specifically, in 2023, courts reviewed more than 249 administrative cases related to the protection of intellectual property objects, with relevant decisions being made.
As noted by deputies, the adoption of the bill will help to foster a respect for intellectual property rights in society and protect the material interests of intellectual property owners, put a stop to the circulation of counterfeit products, and further increase the responsibility of both the public and, particularly, business entities for legal use of intellectual property objects through strengthening liability measures in the field of intellectual property.
Unauthorized use of another's trademark, service mark, geographic indication, place of origin of goods, or signs that are deceptively similar to them with respect to such types of goods (services), or unauthorized use of another's company name — leads to confiscation of the items violating the law and imposition of fines ranging from 15 to 30 times the minimum monthly wage.
If similar violations are committed within one year after an administrative penalty was imposed — confiscation of the items violating the law and a fine of 30 to 50 times the minimum monthly wage (from 11 million 250 thousand to 18 million 750 thousand sums) will be imposed.
Unauthorized production, application, import, offer for sale, sale, bringing into civil circulation in any other way, or storage for these purposes of a product or item that includes a patented invention, utility model, or industrial design, as well as application of a method protected by an invention patent or bringing into civil circulation of a product made using a directly patented method — leads to imposition of fines on citizens from 5 to 10 times the minimum monthly wage (from 1 million 875 thousand sums to 3 million 750 thousand sums), and on officials — from 10 to 20 times (from 3 million 750 thousand sums to 7.5 million sums) the minimum monthly wage.