“Ko‘chmas mulkni ommaviy baholash tizimini joriy etish to‘g‘risida”gi Prezident Farmoni (PF-43-son, 05.03.2025 y.) qabul qilindi. Bu haqida Adliya vazirligi xabar berdi.
Farmonga ko‘ra, Kadastr agentligi huzurida Ko‘chmas mulkni ommaviy baholash milliy markazi tashkil etiladi.
Shuningdek, quyidagilar belgilandi:
Iqtisodiyot va moliya vazirligi – ko‘chmas mulkni ommaviy baholash sohasida yagona davlat siyosatini amalga oshiruvchi organ etib;
Kadastr agentligi – ko‘chmas mulkni ommaviy baholash sohasida maxsus vakolatli organ etib;
Milliy markaz – ko‘chmas mulkni ommaviy baholash sohasida ijro etuvchi organ etib.
Ommaviy baholash tizimini normativ-huquqiy va uslubiy jihatdan ta’minlash uchun “Ko‘chmas mulkni ommaviy baholash uslubiyoti” belgilangan tartibda tasdiqlanadi.
2026 yil oxirigacha Toshkent shahridagi eksperiment natijalari, ilg‘or xorijiy tajriba hamda xalqaro ekspertlarning xulosalari va tavsiyalari asosida “Ko‘chmas mulkni ommaviy baholash to‘g‘risida”gi qonun loyihasi ishlab chiqiladi.
2025 yil 1 noyabrgacha ko‘chmas mulkni ommaviy baholash uslubiyotiga asosan quyidagilar ishlab chiqiladi va amaliyotga joriy etiladi:

“On the implementation of the mass appraisal system for real estate” Presidential Decree (PF-43, March 5, 2025) was adopted. The Ministry of Justice reported about it.
According to the Decree, a National Center for Mass Appraisal of Real Estate will be established under the auspices of the Cadastre Agency.
Furthermore, the following was determined:
The Ministry of Economy and Finance – as the body implementing the unified state policy in the field of mass appraisal of real estate;
The Cadastre Agency – as the specialized authorized body in the field of mass appraisal of real estate;
The National Center – as the executing body in the field of mass appraisal of real estate.
For the normative-legal and methodological support of the mass appraisal system, the “Methodology of Mass Appraisal of Real Estate” will be approved as per the established procedure.
By the end of 2026, based on the results of the experiment in Tashkent city, advanced foreign practice, and conclusions and recommendations of international experts, the draft law “On Mass Appraisal of Real Estate” will be developed.
By November 1, 2025, based on the mass appraisal methodology, the following will be developed and implemented: