O‘zgidromet xabariga ko‘ra, bugun kunduzi ba’zi joylarda yomg‘ir yog‘adi, Toshkent, Samarqand, Jizzax, Sirdaryo viloyatlarining ayrim joylarda qorga aylanishi mumkin. Respublika shimolida kunning birinchi yarmida ba’zi joylarda yog‘ingarchilik (yomg‘ir, qor) bo‘ladi.Shamol 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 17-22 m/s gacha kuchayadi, Navoiy, Jizzax viloyatlarida ayrim joylarda ba’zida 25-30 m/s gacha kuchayishi mumkin. Harorat 7-12° iliq bo‘ladi.
Poytaxtimizda vaqti-vaqti bilan yomg‘ir yog‘adi, kechqurun qorga aylanishi mumkin. Shamol 5-10 m/s tezlikda esadi, 12-15 m/s gacha kuchayishi mumkin. Harorat 7-9° iliq bo‘ladi.
Tog‘li hududlarda ba’zi joylarda yog‘ingarchilik (yomg‘ir, qor) bo‘ladi, ayrim joylarda kuchli bo‘ladi, tuman tushishi mumkin. Qor ko‘chishi xavfi bor. Shamol 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 15-20 m/s gacha kuchayadi, ayrim joylarda ba’zida 22-27 m/s gacha kuchayishi mumkin. Harorat 3° sovuq- 2° iliq bo‘ladi.

According to Uzhydromet, today during the day some places will experience rain, and it may turn to snow in some areas of Tashkent, Samarkand, Jizzakh, and Sirdarya provinces. In the north of the republic, some places will have precipitation (rain, snow) in the first half of the day. The wind will blow at a speed of 7-12 m/s, increasing in some places to 17-22 m/s, and in some places in Navoi and Jizzakh provinces, it may occasionally strengthen to 25-30 m/s. The temperature will be a warm 7-12°.
Rain will occur from time to time in our capital, and it may turn to snow at night. The wind will blow at a speed of 5-10 m/s, strengthening to 12-15 m/s. The temperature will be a warm 7-9°.
In mountainous areas, some places will have precipitation (rain, snow), some places will experience heavy falls, and fog may occur. There is a risk of avalanches. The wind will blow at a speed of 7-12 m/s, increasing in some places to 15-20 m/s, and in some places, it may occasionally strengthen to 22-27 m/s. The temperature will range from 3° cold to 2° warm.