Janubiy Koreya sudi juma kuni impichmentga uchragan Prezident Yun Sok Yolning hibsga olish orderini bekor qildi. Bu esa uning qamoqdan ozod etilishiga yo‘l ochadi. U yanvar oyining o‘rtalarida qisqa muddatga harbiy holat joriy qilgani va isyonchilik qo‘zg‘atish ayblovlari bilan hibsga olingan edi, deb xabar beradi Yonhap axborot agentligi.
Seul markaziy okrug sudi vakili darhol izoh berishni istamadi. «Janubiy Koreyada qonun ustuvorligi hali ham mavjud», — dedi Yunning huquqiy maslahatchisi, YTN telekanaliga ko‘ra.
Yunning darhol ozod qilinishi va qamoqdan tashqarida sud jarayonida qatnashishi kutilmoqda, deb yozadi mahalliy OAV. Yunning advokatlari 19 yanvar kuni chiqarilgan hibsga olish orderi haqiqiy emasligini ta’kidlab, prokurorlar tomonidan berilgan so‘rov jarayonlarda xatolikka yo‘l qo‘yilganini bildirgan edilar.
Yun 3 dekabrda «antidavlat» unsurlarini yo‘q qilish maqsadida harbiy holat e’lon qilganini aytgan, ammo parlament uni rad etganidan keyin olti soat ichida bu qarorni bekor qilgan. U hech qachon to‘liq favqulodda harbiy hokimiyat o‘rnatishni maqsad qilmaganini bildirgan.
Bir necha hafta o‘tib, muxolifat yetakchiligidagi parlament uni konstitutsiyaviy majburiyatlarini buzganlikda ayblab, impichment e’lon qildi. Yun ayni paytda boshqa jinoiy ish bo‘yicha sud jarayonida ishtirok etmoqda va 15 yanvar kuni jinoiy ayblovlar bilan hibsga olingan birinchi amaldagi prezidentga aylandi.

A South Korean court on Friday annulled the arrest warrant for impeached President Yoon Suk Yeol, paving the way for his release from prison. He was arrested in mid-January for a short period due to the imposition of martial law and charges of instigating rebellion, reports the Yonhap news agency here.
A representative of the Seoul Central District Court declined immediate comment. «The rule of law still exists in South Korea,» — Yoon's legal advisor commented, according to YTN television.
Yoon's immediate release and participation in the court proceedings outside the prison are expected, local media writes. Yoon’s lawyers argued that the arrest warrant issued on January 19th was invalid and claimed that the prosecutors had made errors in the request process.
On December 3rd, Yoon announced the imposition of martial law to eliminate «anti-state» elements, but rescinded this decision within six hours after it was rejected by the parliament. He has stated that he never intended to fully establish extraordinary military authority.
Several weeks later, the opposition-led parliament accused him of violating constitutional obligations and announced his impeachment. Yoon is currently involved in another criminal case and became the first sitting president to be arrested with criminal charges on January 15th.