Kecha, 10 mart kuni AQSHning Missisipi shtatida tibbiy transport vertolyoti halokatga uchradi, bortdagi uchuvchi va ikki nafar shifoxona xodimi halok bo‘ldi. Bu haqda “Associated Press” xabar berdi.
Missisipi universiteti tibbiyot markazining sog‘liqni saqlash bo‘yicha prorektori doktor LouAnn Vudvord matbuot anjumanida vertolyot soat 12:30 atrofida bemorlarni tashishdan Kolumbusga qaytayotganida Medison okrugida halokatga uchraganini aytdi.
“Butun Tibbiyot markazi oilasi bundan afsusda”, dedi Vudvord.
Universitet bayonotiga ko‘ra, bu AirCare favqulodda xizmatlari ishlagan 29 yil ichida birinchi halokat bo‘lgan. Halokat sabablarini aytilmagan, ammo Federal aviatsiya ma’muriyati va boshqa idoralar tergov olib borayotganini bildirgan.
Uch qurbonning oilalari bu haqda xabardor qilingan, biroq rasmiylar maxfiylikni himoya qilish uchun ismlarni oshkor etmagan.
“Bu Missisipi shtatining birinchi xodimlari bizni xavfsiz saqlash uchun har kuni olib boradigan xavflarning fojiali eslatmasi. Davlatimiz bu qahramonlarning qurbonligini hech qachon unutmaydi”, deydi Missisipi gubernatori Teyt Rivz Facebook'dagi sahifasida.

A medical helicopter crashed in the United States.
Yesterday, March 10, a medical transport helicopter crashed in the state of Mississippi, USA, killing the pilot and two hospital staff on board. This was reported by “Associated Press” here.
Dr. LouAnn Woodward, Vice Chancellor for Health Affairs at the University of Mississippi Medical Center, said in a press conference that the helicopter was returning to Columbus from patient transport around 12:30 when it crashed in Madison County.
“The entire Medical Center family is saddened by this,” Woodward said.
According to the university's statement, this was the first accident in the 29 years that the AirCare emergency services have been operational. The cause of the crash was not mentioned, but it has been reported that the Federal Aviation Administration and other agencies are conducting an investigation.
The families of the three victims have been informed, but officials have not disclosed names to protect privacy.
“This is a tragic reminder of the risks that the first responders of Mississippi state take every day to keep us safe. Our state will never forget the sacrifices of these heroes,” said Mississippi Governor Tate Reeves on his Facebook page.