O‘zbekistonga qo‘shni davlatlar prezidentlari keladi
3-4 aprel kunlari Samarqand shahrida "Markaziy Osiyo - Yevropa Ittifoqi" birinchi sammiti bo‘lib o‘tadi. Bu haqida Prezident matbuot xizmati xabar berdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tadigan sammit ishida Yevropa kengashi Prezidenti Antoniu Koshta, Yevropa komissiyasi Prezidenti Ursula fon der Lyayen, Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon va Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov ishtirok etadi.

On April 3-4, the first "Central Asia - European Union" summit will be held in the city of Samarkand. This was reported by the President's press service here.
The summit, chaired by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, will see participation from the President of the European Council Antonio Costa, the President of the European Commission Ursula von der Leyen, the President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, the President of the Kyrgyz Republic Sadyr Japarov, the President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon, and the President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov.