Bloger Abdulloh haqoratlari uchun javobgarlikka tortildi
Uning tarmoqlardagi chiqishlari jamoatchilikning keskin noroziligini keltirib chiqarib, ko‘plab salbiy muhokamalarga sabab bo‘lgan.
'Bloger Abdulloh haqoratlari uchun javobgarlikka tortildi'ning rasmi
Ijtimoiy tarmoqlarda Abdulloh (Qori aka) taxallusi bilan tanilgan, Toshkent viloyatida yashovchi 26 yoshli shaxs tarmoqlardagi sahifalarida O‘zbekiston fuqarolariga nisbatan haqoratli chiqishlar qilib yurgani sababli qo‘lga olindi. Bu haqda Ichki ishlar Bosh boshqarmasi axborot xizmati ma’lum qildi.
“Bloger 2024-yilning oktyabr-noyabr oylarida Koreya Respublikasida bo‘lib turgan vaqtida o‘zining ijtimoiy tarmoqlardagi ommaviy sahifalari orqali millatlararo nizo keltirib chiqarishi mumkin bo‘lgan, milliy qadr-qimmatni tahqirlovchi hamda diniy e’tiqodiga ko‘ra, fuqarolarni kamsituvchi so‘zlar bilan O‘zbekiston fuqarolariga nisbatan qator haqoratli chiqishlar qilib borgan”, — deyiladi xabarda.
Qayd etilishicha, Abdullohning tarmoqlardagi chiqishlari jamoatchilikning keskin noroziligini keltirib chiqarib, ko‘plab salbiy muhokamalarga sabab bo‘lgan.
Olingan ma’lumotga asosan ushbu shaxs joriy yilning 25-mart kuni Abu-Dabi Samarqand Airways orqali O‘zbekiston hududiga keltirilib, huquq-tartibot organlari xodimlari tomonidan protsessual tartibda ushlangan. Hamda unga nisbatan qamoqqa olish tarzidagi ehtiyot chorasi qo‘llangan.
So‘ng blogerning o‘zi ham aybiga iqror bo‘lib, qilgan ishidan qattiq pushaymonda ekanligini aytgan.
“Men Jigayev Valeriy ijtimoiy tarmoqda xalqimizni haqorat qilganman. Men hamma ishimni “aktiv” uchun, tanilishim uchun qilgan edim. Hozir aybimni tushunib yetdim. Qilgan ishimdan juda qattiq pushaymonman. Hammadan chin qalbimdan kechirim so‘rayman”,— deydi u.
Yuqoridagi holat yuzasidan fuqaro Y.V.ga nisbatan Jinoyat kodeksining tegishli moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.

A 26-year-old resident of Tashkent region, known on social media as Abdulloh (Qori aka), has been detained for making insulting remarks against citizens of Uzbekistan on his social media pages. This was reported by the Information Service of the Main Department of Internal Affairs.
According to the statement, “While staying in the Republic of Korea during October–November 2024, the blogger made a series of insulting statements against citizens of Uzbekistan via his public social media platforms. His remarks contained content that could incite interethnic conflict, insult national dignity, and discriminate against people based on their religious beliefs.”
It was noted that Abdulloh’s posts sparked strong public outrage and led to widespread negative discussions.
Based on the collected information, he was returned to Uzbekistan on March 25 of this year via Samarkand Airways from Abu Dhabi. Upon arrival, he was detained by law enforcement officers in accordance with legal procedures, and a preventive measure in the form of arrest was applied.
Later, the blogger admitted his guilt and expressed deep remorse for his actions.
“I, Valeriy Zhigaev, insulted our people on social media. I did everything just to gain attention and popularity. Now I realize my mistake. I deeply regret what I did and sincerely ask everyone for forgiveness,” he said.
A criminal case has been initiated against the citizen Y.V. under relevant articles of the Criminal Code, and investigative actions are underway.