Toshkentda metropoliten xodimini qo‘rqitib, undan pul undirib yurgan shaxs qo‘lga olindi. Bu haqda “Toshkent metropoliteni” DUK matbuot xizmati xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, “Rejim tartibini ta’minlash” xizmati xodimlari tomonidan fuqaro M.A. metroning “Qo‘yliq” bekati navbatchisi A.A. ning shaxsiy hayotiga tahdid qilib, zo‘ravonlik yo‘li bilan uni qo‘rqitib undan 500 ming so‘m pulni talab qilganligi to‘g‘risida ma’lumot olingan.
Natijada, 2025 yil 10 aprel kuni IIV Metropolitenda xavfsizlikni ta’minlash boshqarmasi xodimlari tomonidan “Toshkent metropoliteni” DUK “Rejim tartibini ta’minlash” xizmati bilan hamkorlikda o‘tkazilgan tadbirda fuqaro M.A. metropolitenning “Harakat” xizmati bekat navbatchisi A.A. dan “Qo‘yliq” metro bekatida tovlamachilik yo‘li bilan navbatdagi 500 000 ming so‘m pulni olgan vaqtda ashyoviy dalillar bilan qo‘lga olindi.
Qayd etilishicha, mazkur fuqaro avval ham JKining 166-modda (talonchilik) va 169-moddalari (o‘g‘irlik) bilan sudlangan.

In Tashkent, a person who had been extorting money from a metro employee was arrested.
It was determined that a person previously convicted of theft had demanded 500 thousand som by intimidating through violence.
Image of 'In Tashkent, a person who had been extorting money from a metro employee was arrested.'
In Tashkent, an individual who intimidated a metro employee to extort money from him was detained.  This was reported by the press service of “Tashkent Metro” JSC here.
It was reported that employees of the “Regime Compliance” service received information about a citizen M.A. who threatened the personal life of A.A., the duty officer of the “Qo‘yliq” metro station, by using violence and intimidation to demand 500,000 Uzbek soms from him.
As a result, on April 10, 2025, during an operation conducted jointly by the Ministry of Internal Affairs’ Metro Security Department and the “Regime Compliance” service of “Tashkent Metro” JSC, citizen M.A. was caught red-handed demanding another 500,000 soms from metro service's duty officer A.A. at “Qo‘yliq” metro station.
It is noted that this citizen had previously been convicted under Articles 166 (robbery) and 169 (theft) of the Criminal Code.
Currently, M.A. has been detained in accordance with the procedure established by law enforcement agencies.