Sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lum qilishicha, “elektron retsept” tizimi bekor qilinishi haqidagi xabarlar noto‘g‘ri talqin qilingan. Amaldagi hujjatlarga ko‘ra, aksincha, ushbu tizimni bosqichma-bosqich kengaytirish rejalashtirilgan.
Xususan, 2025 yil 15 dekabrdagi buyruqqa muvofiq, elektron retsept asosida beriladigan dori vositalari ro‘yxati bosqichma-bosqich shakllantiriladi. Birinchi bosqichda antibiotiklar, sintetik antibakterial va gormonal preparatlar uchun elektron retsept majburiy etib belgilangan.
Yangi buyruq loyihasida esa Toshkent shahri va tajriba-sinov o‘tkazilayotgan 15 ta hududdagi barcha tibbiyot muassasalari hamda dorixonalarni to‘liq elektron retsept tizimiga o‘tkazish ko‘zda tutilgan.
Shu bilan birga, kuchli ta’sir qiluvchi, giyohvandlik yoki psixotrop moddalar saqlovchi ayrim dori vositalari hamda reimbrursatsiya dasturiga oid jarayonlar mazkur tizimdan mustasno bo‘lib qoladi.
'Toshkentda Nexia-2 ustida raqsga tushgan o‘smirlar aniqlandi'ning rasmi
Jamiyat Bugun 09:55
Toshkentda Nexia-2 ustida raqsga tushgan o‘smirlar aniqlandi
'Boku shahrida BMTning urbanizatsiya bo‘yicha eng yirik global forumi — WUF13 bo‘lib o‘tadi'ning rasmi

According to the Ministry of Health, reports that the "electronic prescription" system has been canceled are misinterpreted. On the contrary, based on current documents, a phased expansion of this system is planned.
Specifically, in accordance with the decree dated December 15, 2025, the list of medications provided on the basis of an electronic prescription will be formed gradually. In the first phase, electronic prescriptions have been made mandatory for antibiotics, synthetic antibacterial drugs, and hormonal preparations.
The new draft decree envisions the full transition of all medical institutions and pharmacies in Tashkent city and 15 pilot regions to the electronic prescription system.
At the same time, certain medications containing potent, narcotic, or psychotropic substances, as well as processes related to the reimbursement program, will remain exempt from this system.