Xususan, investorlar mamlakatimizdagi ko‘p laboratoriyalar talabga javob bermasligi, rivojlangan davlatlar standartlari esa tan olinmayotganini aytmoqda.
Hozirgi tizimda sertifikatlash organlari bir paytning o‘zida bozor nazoratini ham olib borayotgani, bu esa manfaatlar to‘qnashuviga olib kelayotgani qayd etildi.
Prezidentimiz sertifikatlashtirish tizimidagi ayrim muammolarni sanab, ularning yechimlarini aytdi.
Ta’kidlanganidek, sut va go‘sht mahsulotlari ishlab chiqaruvchi korxonalar o‘zining mahsulotiga Sanepidqo‘m xulosasini olish tizimidan norozi.
Masalan, yiliga 100 million dollarlik bolalar ozuqasi import bo‘lmoqda. Lekin zamonaviy uskuna keltirib, zavod qurgan tadbirkor Sanepidqo‘m xulosasi yo‘qligi uchun ishlab chiqarishni boshlay olmayapti. Xulosa berish uchun esa standart yo‘q.
Qo‘mita rahbariyati “bu mahsulotga bizda standart yo‘q”, deb kutib o‘tirmasdan, o‘zi tashabbus qilib, tadbirkor bilan birga standart ishlab chiqmayotgani tanqid qilindi.
Ayrim tuman sanepidxizmatlari haligacha tadbirkordan bitta mahsulotning har xil qadoqlangan partiyasini alohida sinovdan o‘tkazishni talab qilmoqda. Bu qo‘shimcha vaqt, qo‘shimcha xarajat talab qiladi.
Bir vaqtda tayyorlangan mahsulotning har xil hajmda qadoqlanishi sifatga naqadar aloqador ekani savol uyg‘otadi.
Shuningdek, mineral suv ishlab chiqaruvchilar 45 ta ko‘rsatkich bo‘yicha xulosa olishi kerak. Tadbirkorlar shuning 43 tasi uchun Sanepidqo‘m tizimidagi laboratoriyalarga, qolgan 2 tasi bo‘yicha boshqa laboratoriyaga bormoqda.

Investors are dissatisfied with the outdated laboratories in Uzbekistan that do not recognize the standards of developed countries.
Our president enumerated some problems in the certification system and stated their solutions.
Image of 'Investors are dissatisfied with the outdated laboratories in Uzbekistan that do not recognize the standards of developed countries.'
Specifically, investors are saying that many laboratories in our country do not meet the demand, and the standards of developed countries are not recognized.
It was noted that in the current system, certification authorities are also carrying out market surveillance at the same time, which leads to a conflict of interests.
Our President listed some problems in the certification system and mentioned their solutions.
As emphasized, enterprises producing milk and meat products are dissatisfied with the system of obtaining Sanitary and Epidemiological Conclusion.
For instance, $100 million worth of children's food is imported annually. However, an entrepreneur bringing in modern equipment and building a factory cannot start production due to the lack of a Sanitary and Epidemiological Conclusion. And there is no standard for giving a conclusion.
The leadership of the committee was criticized for not taking the initiative to develop a standard together with the entrepreneur, just sitting back and saying “there is no standard for this product”.
Some local sanitary and epidemiological services are still demanding from the entrepreneur that each differently packaged batch of a single product be tested separately. This requires additional time and extra expenses.
The relevance of the quality to the different sizes of packaging of a product prepared at the same time raises questions.
Moreover, mineral water producers need to get a conclusion based on 45 indicators. Entrepreneurs go to the Sanitary and Epidemiological Service laboratories for 43 of these indicators and to other laboratories for the remaining 2.
The committee was tasked with organizing all tests in one place.
Image of 'Large quantities of narcotics were seized in Fergana and Navoi.'
Large quantities of narcotics were seized in Fergana and Navoi.
During rapid operations conducted in the Fergana and Navoi regions, several individuals were detained within the framework of the fight against the trade of narcotic substances.