Gilosni ortiqcha iste’mol qilish xavflimi?
Rezavor mevalarni, shu jumladan gilosni me’yorlangan miqdorda iste’mol qilish kerak, aks holda shish va achish boshlanishi mumkin, deb ogohlantirdi terapevt-shifokor, immunolog Irina Yarseva.
"Siz ko‘p meva yeb qo‘ygan bo‘lsangiz-u, bungacha uzoq vaqt hech narsa yemagan bo‘lsangiz, demak, sizda ferment tizimi tayyor emas. Natijada shish va bijg‘ish bo‘ladi," - dedi u RT bilan suhbatda.
Mutaxassis rezavorlarni iste’mol qilishdan oldin yuvish kerakligini eslatdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, gilosni qayin changiga allergiyasi bo‘lgan odamlar iste’mol qilishi mumkin emas, chunki ularda danakli mevalarga kesishgan reaksiya paydo bo‘ladi.

It is necessary to consume fruits, including cherries, in moderate amounts, otherwise swelling and heartburn may occur, warned the therapist-doctor, immunologist Irina Yarseva.
"If you have eaten a lot of fruits and have not eaten anything for a long time before that, it means that your enzyme system is not ready. As a result, there will be swelling and irritation," - she said in an interview with RT.
The specialist reminded that it is necessary to wash the berries before consuming them.
According to her words, people who are allergic to birch pollen should not consume cherries, as they may have a cross-reaction to stone fruits.