Yil boshidan buyon O‘zbekistonga sal kam 40 kg zargarlik buyumlarining noqonuniy olib o‘tilishiga chek qo‘yildi. Bu haqda Davlat bojxona qo‘mitasi xabar berdi.
Qayd etilishicha, Toshkent-AERO ixtisoslashtirilgan bojxona kopleksining “Toshkent xalqaro aeroporti” chegara bojxona postida zargarlik buyumlarini qonunga xilof tarzda olib kirishga bo‘lgan qator urinishlar fosh qilingan. Bangkokdan uchib kelgan yo‘lovchilardan biri yuklari orasidagi shirinliklar ichiga qiymati dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra 180 mln so‘mdan oshiq bo‘lgan 121 gr og‘irlikdagi zargarlik buyumlarini yashirgancha olib kirishga uringan vaqtida to‘xtatib qolingan.
“Toshkent-Istanbul” reysi bo‘yicha parvozini yakunlangan qo‘shni davlat fuqarosi ham bagajidagi yuklari orasida qiymati 350 mln so‘mlik 370 gr og‘irlikdagi zargarlik buyumlarini yashirib olib kirayotganida fosh qilingan.
Bakudan kelgan yo‘lovchilar orasida ham qimmatbaho toshlar bilan bezatilgan tilla taqinchoqlarni bojxona nazoratiga taqdim qilmasdan olib o‘tishga uringan shaxs borligi aniqlangan. Qo‘shni davlat fuqarosi bo‘lgan mazkur yo‘lovchi qiymati salkam 130 mln so‘mlik hamda olmos toshlari bilan bezatilgan 74 gr og‘irlikdagi zargarlik buyumlarini noqonuniy ravishda olib kirishga uringan.
Bildirilishicha, hozirda yuqoridagi holatlar yuzasidan bojxona tekshiruvlari davom etmoqda.
Raqamlarga ko‘ra, respublika bojxonachilari tomonidan joriy yilning o‘tgan davri mobaynida aniqlangan 252 ta bojxona qonunbuzilishi holatlarida qiymati 24,3 mlrd so‘mlik salkam 40 kg og‘irlikdagi zargarlik buyumlarining bojxona chegaralari olib noqonuniy ravishda olib o‘tilishi va ichki hududdagi yashirin aylanmasiga chek qo‘yilgan.

Since the beginning of the year, Uzbekistan has stopped the illegal importation of nearly 40 kg of jewelry. The State Customs Committee reported this.
It is noted that several attempts to illegally import jewelry at the "Tashkent International Airport" border customs post of the Tashkent-AERO specialized customs complex have been exposed. A passenger flying from Bangkok was stopped while trying to smuggle in jewelry weighing 121 grams with a preliminary value of more than 180 million UZS hidden among sweets in his luggage.
A citizen of a neighboring country, after completing the "Tashkent-Istanbul" flight, was exposed while trying to smuggle in jewelry weighing 370 grams with a value of 350 million UZS hidden among his luggage.
Among passengers from Baku, a person trying to smuggle across customs controls gold ornaments decorated with precious stones was identified. This passenger, a citizen of a neighboring country, was caught trying to illegally bring in 74 grams of jewelry decorated with diamonds, valued at nearly 130 million UZS.
It is reported that customs examinations regarding the above cases are ongoing.
According to the numbers, during the past period of this year, customs officers have identified 252 cases of customs violations, where nearly 40 kg of jewelry, valued at 24.3 billion UZS, was illegally transported across customs borders and involved in internal hidden turnover.