Xalq qabulxonalarining barcha xodimlari bugundan boshlab ishdan bo‘shatiladi va masalani hal qila oladigan fidoyi kadrlar bilan to‘ldiriladi. Bu haqda bugun, 16 iyun kuni amalga oshirilayotgan islohotlar natijadorligi, hududlarda ishlarning borishi, aholini o‘ylantirayotgan masalalarga yechim topish yuzasidan Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tkazilayotgan videoselektor yig‘ilishida ma’lum qilindi.
“Xalq qabulxonalari tizimi ham aholi dardini eshitib, masalalarni hal qilish o‘rniga murojaatlarni davlat tashkilotlariga taqsimlovchi “dispetcher”ga aylanib qoldi”, — deydi prezident.
Xususan, o‘tgan yili virtual qabulxona va xalq qabulxonalariga yuborilgan murojaatlarning 55 foizi ijobiy hal etilmagan. Murojaatlar hal bo‘lmagani uchun, ijtimoiy tarmoqlar orqali chiqishlar ko‘paygan. Ijtimoiy tarmoqlardagi eng ko‘p murojaatlar huquq-tartibot idoralari va sud, hokimliklar, ta’lim, ekologiya sohalariga to‘g‘ri keladi. Mingga yaqin murojaatlarda Prezidentning shaxsiy qabuli so‘ralgan.
“Ayniqsa, Toshkent shahri va Buxoroda mansabdor shaxslar ustidan shikoyatlar ko‘payganini hokimlar qachon tahlil qilgan? Vazirlar va hokimlar murojaatlarga yechim bermasa, odamlar dodini kimga aytsin?
Har bir murojaat ortida inson taqdiri, uning dardi va umidi turganini unutmasligimiz kerak!”— deydi Shavkat Mirziyoyev .
Tizimdagi kamchiliklar hisobga olinib, Xalq qabulxonalarining barcha xodimlari bugundan boshlab ishdan bo‘shatilishi va masalani hal qila oladigan fidoyi kadrlar bilan to‘ldirilishi qayd etildi.
Endilikda Xalq qabulxonalariga viloyat va tuman hokimining o‘zi rahbarlik qilishi belgilandi. Hokimlar har kuni ishini shu yerda aholi dardi va tashvishini eshitishdan boshlaydi.
“Hokimlar bir narsani tushunib olsin, bugun tug‘ilgan muammoni keyingi kunga o‘tkazishga yo‘l qo‘yilmaydi. Murojaatni boshqa idoraga yubormasdan shu yerning o‘zida hal qiladi”, deydi Prezident.
Buning uchun tuman hokimining vakolatlari kengaytiriladi. Masalalarni hal qilish uchun qo‘shimcha resurs ham beriladi.

All employees of the public reception offices will be dismissed.
President Shavkat Mirziyoyev said that dedicated personnel capable of resolving citizens' issues should be placed in the public reception offices.
Image of 'All employees of the public reception offices will be dismissed.'
All employees of the public reception offices will be dismissed from today and replaced with dedicated personnel who can solve the problem.  This was announced today, June 16, during a video conference meeting chaired by President Shavkat Mirziyoyev, on the effectiveness of the ongoing reforms, the progress of work in the regions, and finding solutions to issues concerning the population.
“The system of public reception offices has turned into a ‘dispatcher’ that distributes appeals to state organizations instead of listening to the people's grievances and resolving their issues,” says the president.
In particular, 55 percent of the appeals sent to the virtual reception and public reception offices last year were not resolved positively. Due to the appeals not being resolved, there has been an increase in posts on social networks. The most common appeals on social media pertain to law enforcement agencies and courts, local governments, education, and environmental sectors. Nearly a thousand appeals requested a personal reception by the President.
“Especially, when have the mayors analyzed the increasing complaints against officials in Tashkent city and Bukhara? If ministers and mayors do not solve the appeals, whom should people turn to with their grievances?”
“We must not forget that behind each appeal lies a human fate, their pain, and hope!” says Shavkat Mirziyoyev.
Taking into account the shortcomings in the system, it was noted that all employees of the public reception offices would be dismissed from today and replaced with dedicated personnel who can solve the issue.
From now on, the leadership of the public reception offices will be taken over by the regional and district governors themselves. Governors will start their day here, by listening to the worries and grievances of the population.
“The governors must understand that problems arising today cannot be postponed to the next day. They will resolve the appeals right here without sending them to another agency,” says the President.
For this, the powers of the district governors will be expanded. Additional resources will also be provided for solving issues.