Nodavlat OTMlarda qabul yilda ikki marta o‘tkazilishi mumkin
Muhokamalar portaliga Hukumatning “Respublikada nodavlat ta’lim xizmatlarining sifatini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaror loyihasi muhokamaga qo‘yildi.
'Nodavlat OTMlarda qabul yilda ikki marta o‘tkazilishi mumkin'ning rasmi
Unga ko‘ra, nodavlat ta’lim tashkilotlari qabul jarayonini bir yilda ikki marotaba – 15 oktyabrgacha hamda 15 fevralgacha amalga oshirishni taklif etilmoqda.
Bundan tashqari, qarorda qabul parametrlarini Vazirlik bilan kelishish ham nazarda tutilgan.
Shuningdek, loyihada quyidagilar kiritilgan:
• abituriyentlarni o‘qishga qabul qilish, o‘qishini ko‘chirish va bitiruvchilarni yakuniy davlat attestatsiyasidan o‘tkazishni davlat ta’lim tashkilotlariga belgilangan talablar asosida amalga oshirish;
• nodavlat ta’lim tashkilotlarida o‘quv, ilmiy va ma’muriy jarayonlarni boshqaruvchi hamda ta’lim sifatini nazorat qiluvchi axborot tizimining mavjud bo‘lishi.
Bunda nodavlat ta’lim tashkiloti o‘z axborot tizimini Vazirlikning ta’lim jarayonlarini boshqarish axborot tizimlariga integratsiya qilishi shartligi belgilanadi.
• amaldagi litsenziya asosida ta’lim xizmatlarini ko‘rsatib kelayotgan nodavlat ta’lim tashkilotlari ushbu qo‘shimcha litsenziya talabi kuchga kirgan vaqtdan boshlab 5 yil ichida mulk huquqi asosida zarur bino va inshootlarga ega bo‘lishi talab etiladi.
Mazkur talab Prezident qarorlari asosida faoliyati tashkil etilgan ta’lim tashkilotlariga nisbatan tatbiq etilmaydi;
Shuningdek, oliy ta’lim jarayonlarini boshqarish axborot tizimiga kiritilmagan va registratsiyadan o‘tkazilmagan ta’lim oluvchilarga o‘qish yakuni bo‘yicha davlat namunasidagi tegishli hujjat berilishiga yo‘l qo‘yilmaydi.

According to this, private educational institutions are proposed to conduct the admission process twice a year – until October 15 and until February 15.
In addition, the decision also envisages agreeing on admission parameters with the Ministry.
Also, the project includes the following:
- conducting admission of students, transferring their studies, and passing graduates through the final state certification in state educational institutions based on set requirements;
- the presence of an information system in private educational institutions that manages the educational, scientific, and administrative processes and controls the quality of education.
In this case, it is specified that private educational institutions must integrate their information system with the Ministry's information systems for managing educational processes.
- private educational institutions providing educational services on the basis of an existing license are required to have the necessary buildings and facilities on the basis of property rights within 5 years from the time this additional license requirement comes into force.
This requirement does not apply to educational institutions organized based on Presidential decrees;
Moreover, students who are not included and registered in the higher education management information system will not be issued with the relevant document in the state standard upon completion of their studies.