Qozog‘istonning sobiq adliya vaziri Marat Beketayevga hukm chiqarildi. Bu haqda Korrupsiyaga qarshi kurash agentligi rasmiy vakili Doniyor Bigadarov ma’lum qildi.
Qayd etilishicha, Qozog‘iston sobiq adliya vaziri Marat Beketayev mol-mulki musodara qilingan holda 9 yilga ozodlikdan mahrum etilgan. Beketayevga nisbatan qo‘zg‘atilgan jinoyat ishi firibgarlik, o‘ta yirik hajmdagi o‘g‘irlik va tadbirkorlik faoliyatida noqonuniy ishtirok etish holatlari bo‘yicha tergov qilingan.
“Mazkur ish bo‘yicha tergov “Sir” rukni ostida olib borilganligi sababli, barcha ish materiallari va jinoyat holatlari oshkor etilishi shart emas. Shuning uchun, afsuski, men bu savolga to‘liq javob bera olmayman”, dedi Doniyor Bigadarov.
Marat Beketayev 2023 yil oktyabr oyida hibsga olingan. O‘tgan yilning kuzida Ostona sudi uning hibs muddati uzaytirilgani haqida xabar bergan edi. Korrupsiyaga qarshi kurash xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, sobiq vazir “o‘ziga tegishli bo‘lgan kompaniya manfaatlarini qo‘llab-quvvatlagan holda, ochiq-oydin keraksiz xizmatlar ko‘rsatish bo‘yicha yillik shartnomalar tuzgan va bu orqali davlatga o‘ta yirik miqdorda zarar yetkazgan”. 2025 yil 3 martda jinoyat ishi sudga o‘tkazildi.
Marat Beketayev 2016-2022 yillarda adliya vaziri bo‘lib ishlagan, 2022 yil yanvaridan esa bosh vazir maslahatchisi bo‘lgan. U bu lavozimdan 2022 yilning dekabrida bo‘shatilgan, biroq bu haqda faqat 2023 yilning fevralida ma’lum bo‘lgan.

Former Minister of Justice of Kazakhstan, Marat Beketaev, has been sentenced. This was announced by the official representative of the Anti-corruption Agency, Doniyor Bigadarov.
It is noted that the former Minister of Justice of Kazakhstan, Marat Beketaev, has been deprived of freedom for 9 years with confiscation of property. The criminal case against Beketaev was investigated in relation to fraud, theft of an especially large size and illegal participation in entrepreneurial activities.
“Since the investigation of this case was carried out under the “Confidential” category, it is not necessary to disclose all the materials and cases of the crime. Therefore, unfortunately, I cannot fully answer this question,” said Doniyor Bigadarov.
Marat Beketaev was arrested in October 2023. Last autumn, the Astana court reported the extension of his detention period. According to the Anti-corruption Service, the former minister “made annual contracts for services that were obviously unnecessary, supporting the interests of a company he owned, thereby causing extremely large damage to the state.” The criminal case was transferred to court on March 3, 2025.
Marat Beketaev worked as the Minister of Justice during 2016-2022, and from January 2022, he became an advisor to the Prime Minister. He was released from this position in December 2022, but this was only made public in February 2023.