O‘zbekistonda 40-50 yillik mashinalar iste’moldan chiqarilishi mumkin
O‘zbekistonda 40-50 yildan beri harakatlanib kelayotgan avtomashinalar tez orada iste’moldan chiqarilishi mumkin. Bu haqda “Milliy tiklanish” demokratik partiyasi fraksiyasi rahbari Alisher Qodirov o‘z sahifasida yozdi.
Uning aytishicha, 9 iyul kuni prezident raisligida o‘tgan videoselektor yig‘ilishida bir qator muhim taklif va tavsiyalar muhokama qilingan. Shular qatorida, yoshi 40-50 yilga yetgan avtomobillarni bosqichma-bosqich harakatdan chiqarish masalasi ham tilga olingan.
“Bu juda to‘g‘ri taklif. Hatto bu cheklovni 25-30 yilga tushirish ham noto‘g‘ri bo‘lmaydi, deb o‘ylayman. Faqat mashinani almashtirish uchun qulay sharoitlar yaratilishi kerak”, — deydi deputat.
Yig‘ilishda, shuningdek, davlat xodimlarining ish joyi oldida shaxsiy avtomashinalarini noto‘g‘ri joylashtirgani uchun jazoga tortilishi belgilandi. Qodirov bu borada “qonun hammaga barobar bo‘lishi kerak”ligini urg‘ulab o‘tdi.
Videoselektorda e’lon qilingan boshqa choralar:
— “Surunkali qoidabuzarlar” dasturi ishga tushadi;
— Qizil chiroqda 2-marta o‘tish yoki 5 marta tezlikni oshirish — 1 yilgacha chegirmasiz jarima;
— Tezlik cheklovlari joy va zaruratga qarab belgilanishi kerak.
Qodirov magistral yo‘llarda ba’zida 130 km/soat tezlikda harakat qilishga ruxsat berish zarurligini aytgan. Shu bilan birga, qasddan qoidabuzarlarga “ayovsiz jarima” qo‘llashni ma’qullagan.
Ichki ishlar xodimlarini tayyorlash masalasi ham muhokama markazida bo‘ldi. Deputat bu boradagi islohotlarni og‘riqli, ammo zarur deb atadi.

In Uzbekistan, vehicles that are 40-50 years old may be taken out of service.
In Uzbekistan, vehicles that have been in operation for 40-50 years may soon be phased out. This was written by Alisher Qodirov, head of the faction of the "Milliy Tiklanish" Democratic Party, on his page.
According to him, a number of important proposals and recommendations were discussed at the videoconference meeting chaired by the president on July 9. Among them, the issue of gradually phasing out vehicles aged 40-50 years was also raised.
"This is a very correct proposal. I think even reducing this limit to 25-30 years would not be wrong. However, favorable conditions must be created for vehicle replacement," said the deputy.
At the meeting, it was also noted that state officials would be penalized for improperly parking their personal vehicles in front of their workplaces. Qodirov emphasized that "the law must be equal for everyone" in this regard.
Other measures announced during the videoconference:
— The "Chronic Violators" program will be launched;
— Running a red light for the second time or speeding for the fifth time — a fine without a grace period for 1 year;
— Speed limits should be set based on location and necessity.
Qodirov mentioned the necessity of sometimes allowing speeds of up to 130 km/h on highways. At the same time, he supported imposing "strict fines" on deliberate violators.
The issue of training internal affairs personnel was also discussed. The deputy described the reforms in this area as painful but necessary.
"People in uniform should be a source of pride for society, not just acquaintances, but knowledgeable and patriotic personnel are in great demand," he emphasized.
In the near future, relevant legislative changes will be introduced, including plans to gradually restrict the movement of vehicles that do not meet "Euro-5" standards in Tashkent, Nukus, and regional centers by 2030.