Chexiya marixuanani qisman qonuniylashtirdi
Chexiya prezidenti Petr Pavel kannabisni qisman dekriminalizatsiya qilish to‘g‘risidagi qonunni imzoladi, deya yozmoqda "zamon.uz".
Ushbu qonunga ko‘ra, chexiyaliklar o‘z uylarida 100 grammgacha, marixuana saqlashlari hamda uch tupgacha ushbu o‘simlikni yetishtirishlari mumkin.
“Agar saqlanayotgan miqdor 100 dan 200 grammgacha yoki yetishtirilayotgan o‘simliklar soni to‘rttadan besh tupgacha bo‘lsa, bu holat ma’muriy javobgarlikka sabab bo‘ladi. Undan ko‘p miqdor esa jinoiy ish sifatida baholanadi”, deya qayd etilgan tegishli qonunda.
Germaniyada ham xuddi shunday chora 2024 yil 1 apreldan kuchga kirgandi. O‘shanda nasha o‘simligi giyohvand moddalar to‘g‘risidagi qonun bilan taqiqlangan moddalar ro‘yxatidan chiqarilgan. Shu tariqa shaxsiy foydalanish uchun uchta tupgacha nasha etishtirishga ruxsat berilgan.

Czech President Petr Pavel signed a law on the partial decriminalization of cannabis, reports zamon.uz.
According to this law, Czech citizens can now store up to 100 grams of marijuana in their homes and cultivate up to three plants of this crop.
“If the stored amount ranges from 100 to 200 grams or the number of cultivated plants is between four and five, this will result in administrative liability. Larger quantities will be treated as a criminal offense,” the relevant law states.
A similar measure came into force in Germany on April 1, 2024. At that time, the cannabis plant was removed from the list of prohibited substances under the Narcotics Law. Thus, cultivation of up to three cannabis plants for personal use was permitted.