Turkiya Respublikasi Prezidenti Rajab Toyyib Erdo‘g‘an Suriyadagi so‘nggi geosiyosiy jarayonlarga to‘xtalar ekan, mamlakatning yaxlitligini saqlash va qayta tiklanish jarayonini Turkiya manfaatlari nuqtayi nazaridan ham muhim, deb ta’kidladi.
Prezidentning so‘zlariga ko‘ra, Turkiya qo‘shni davlatda barqarorlik tiklanishidan manfaatdor: “Suriyaning parchalanishini istamaymiz. Bu mamlakatning qayta tiklanishi nafaqat mintaqada, balki Turkiya bilan munosabatlarda ham ijobiy burilish beradi.”
Erdo‘g‘an Suriya prezidenti Ahmad Sharani alohida tilga olib, uning mustahkam pozitsiyasini yuqori baholadi: “Suriya prezidenti Ahmad Shara Suveydada mustahkam turdi. U hech qanday imtiyozga rozi bo‘lgani yo‘q. Biz uni bu murakkab sharoitda yolg‘iz qoldirmaymiz.”
Prezident o‘z bayonotida Isroilning mintaqa bo‘ylab provokatsion harakatlariga ham munosabat bildirdi: “Isroil butun mintaqani yong‘inga giriftor qilish harakatida. Bu xavfsizlikka tahdid solayotgan jiddiy vaziyat.”
Eslatib o‘tamiz, Turkiya oxirgi vaqtlarda Suriya bilan diplomatik aloqalarni yaxshilashga qaratilgan bir qator diplomatik tashabbuslarni amalga oshirmoqda. Ahmad Shara bilan munosabatlarni mustahkamlash esa Anqaraning mintaqadagi yangi yondashuvi sifatida baholanmoqda.

Turkish Republic President Recep Tayyip Erdoğan emphasized that preserving the country's unity and the reconstruction process from Turkey's perspective is also important, while addressing the latest geopolitical developments in Syria.
According to the President's words, Turkey benefits from the restoration of stability in the neighboring country: "We do not want Syria to be fragmented. The reconstruction of this country will bring a positive shift not only in the region but also in relations with Turkey."
Erdoğan specifically mentioned Syrian President Bashar al-Assad, praising his firm stance: "Syrian President Bashar al-Assad stood firm in Suwayda. He has not agreed to any concessions. We will not leave him alone in these complex conditions."
In his statement, the President also addressed Israel's provocative actions across the region: "Israel is acting to set the entire region on fire. This is a serious situation threatening security."
It is worth noting that Turkey has recently been implementing a series of diplomatic initiatives aimed at improving diplomatic relations with Syria. Strengthening ties with Bashar al-Assad is being evaluated as Ankara's new approach in the region.