"Temiryo‘linfratuzilma" AJ Buxoro mintaqaviy temiryo‘l uzelida ishlagan 1988 va 1992 yilda tug‘ilgan ikkai hamkasb, rahbariyat qaroridan norozi bo‘lib, jinoyiy reja tuzgan. Ular 2024 yil 14 yanvar kuni kechqurun Paxtachi tumanidagi "Ziyovuddin–Navoiy" temiryo‘l uchastkasida 110 kilogrammli temir-beton shpallni rels ustiga qo‘yib, voqea joyidan yashiringan.
Oradan 15–20 daqiqa o‘tgach, 159 km/soat tezlikda harakatlanayotgan, bortida 148 yo‘lovchi bo‘lgan "Afrosiyob" poyezdi to‘siq bilan to‘qnashgan. Natijada poyezdning harakatlantiruvchi qismlari jiddiy shikastlangan, yetkazilgan zarar miqdori 260 million so‘m deb baholangan.
Davlat xavfsizlik xizmati va boshqa huquqni muhofaza qiluvchi organlar hamkorligida olib borilgan tezkor tadbirlar natijasida ayblanuvchilar qo‘lga olingan va Jinoyat kodeksining 161-moddasi ("Ko‘poruvchilik") bo‘yicha sudga tortilgan. Navbahor tuman sudi ularni aybdor deb topib, biri 13 yilga, ikkinchisi 12 yilga ozodlikdan mahrum etish jazosi tayinladi.

Two colleagues from "Temiryo‘linfratuzilma" JSC, born in 1988 and 1992, who worked at the Bukhara regional railway hub, dissatisfied with a management decision, devised a criminal plan. On the evening of January 14, 2024, they placed 110 kg of reinforced concrete sleepers on the rails at the "Ziyovuddin–Navoiy" railway section in Pakhtachi district and fled the scene.
After 15–20 minutes, the "Afrosiyob" train, traveling at 159 km/h with 148 passengers on board, collided with the obstruction. As a result, the train's driving components were severely damaged, with estimated losses amounting to 260 million soums.
Through coordinated efforts by the State Security Service and other law enforcement agencies, the suspects were apprehended and prosecuted under Article 161 ("Sabotage") of the Criminal Code. The Navbahor District Court found them guilty, sentencing one to 13 years and the other to 12 years of imprisonment.