Rossiyaning Ryazan viloyatidagi “Elastik” zavodining qurol-yarog‘ ishlab chiqarish bo‘limida kuchli portlash sodir bo‘ldi. Bu haqda Ryazan tezkor guruhi xabar berdi.
Unga ko‘ra, kamida 5 kishi halok bo‘lgan, yana 20 kishi turli darajada tan jarohati olgan. Jabrlanganlar orasida korxona ishchilari va voqea joyida bo‘lgan texnik xodimlar ham bor.
Portlash juda kuchli bo‘lib, ovoz bir necha kilometr masofadan eshitilgan. Yong‘in xavfsizlik xizmatlari zudlik bilan voqea joyiga yetib borgan, ammo yong‘in yuqori harorat va portlovchi moddalar tufayli tez tarqalgan. Hozircha yong‘in to‘liq o‘chirilgan.
Bu zavodda avval ham katta falokatlar yuz bergan. 2021 yilida texnologik jarayon buzilishi oqibatida sodir bo‘lgan portlashda 17 kishi halok bo‘lgan va ko‘plab ishchilar jarohatlangan.
Hodisa yuzasidan Rossiya Tergov qo‘mitasi jinoyat ishi ko‘zgatgan. Asosiy sabab texnologik intizomning buzilishi, yong‘in xavfsizligi qoidalariga rioya qilinmasligi yoki inson omili bo‘lishi mumkinligi aytilmoqda. Mutaxassislar portlash sabablari va zarar miqdorini aniqlamoqda.

A powerful explosion occurred in the weapons production department of the "Elastic" plant in Russia's Ryazan region. This was reported by the Ryazan rapid response group.
According to them, at least 5 people were killed, and another 20 sustained injuries of varying severity. Among the victims are plant workers and technical personnel present at the scene.
The explosion was extremely powerful, with the sound heard several kilometers away. Firefighters quickly arrived at the scene, but the fire spread rapidly due to high temperatures and explosive materials. The fire has now been fully extinguished.
Major accidents have occurred at this plant before. In 2021, an explosion caused by a technological process failure resulted in 17 deaths and numerous injuries among workers.
Russia's Investigative Committee has launched a criminal case into the incident. The primary causes cited could be violations of technological discipline, non-compliance with fire safety regulations, or human error. Experts are working to determine the exact causes of the explosion and the extent of the damage.