Germaniya tashqi ishlar vaziri Yohann Vadefulning aytishicha, Ukraina tinchlik shartnomasi imzolanganidan keyin ham o‘zini himoya qila olish imkoniyatiga ega bo‘lishi zarur.
Shu bois, 18 avgust kuni Vashingtonda bo‘ladigan muzokaralarda xavfsizlik kafolatlari asosiy masalaga aylanishi kerak.
Vadeful Rossiyaga nisbatan bosimni kuchaytirish va Ukrainaiga yordamni oshirish zarurligini ta’kidladi. Germaniya kansleri Fridrix Mers esa Europa Ukrainani qo‘llab-quvvatlashda qat’iy solidar ekanini bildirgan.
Shu bilan birga, Trump ham Alyaskalik sammitdan so‘ng AQShning xavfsizlik bo‘yicha kafolatlarini aniq va ravshan bayon qilganini eslatib o‘tdi.

Berlin: Security guarantees for Ukraine should be a central issue.
According to the German Foreign Minister, even after signing a peace agreement, Ukraine must retain the ability to defend itself.
Image of 'Berlin: Security guarantees for Ukraine should be a central issue.'
According to German Foreign Minister Annalena Baerbock, Ukraine must retain the ability to defend itself even after a peace agreement is signed.
Therefore, security guarantees should become a key issue during the negotiations in Washington on August 18.
Baerbock emphasized the need to increase pressure on Russia and enhance support for Ukraine. German Chancellor Friedrich Merz, in turn, stated that Europe remains firmly united in supporting Ukraine.
At the same time, Trump also recalled that after the Alaska summit, the U.S. clearly and explicitly articulated its security guarantees.