Toshkentda yoʻl choʻkishi ortidan avtobus va mikroavtobus botib qoldi, ekskavator agʻdarildi
'Toshkentda yoʻl choʻkishi ortidan avtobus va mikroavtobus botib qoldi, ekskavator agʻdarildi'ning rasmi
Toshkent shahrining Gulsanam ko‘chasida ertalab soat 05:40 da 101-sonli yo‘nalishda harakatlanayotgan MAN rusumli avtobus yo‘l cho‘kishi natijasida botib qoldi.
“Toshshahartransxizmat” xabariga ko‘ra, voqea TTZ bozori bekatiida to‘xtagan paytda sodir bo‘lgan. Suv quvurlaridan sizib chiqqan suv tuproqning cho‘kib ketishiga sabab bo‘lgan.
Avtobus soat 10:10 ga borib botiqdan chiqarilgan. Yaxshiyamki, yo‘lovchilar jarohat olmagan. Transport vositasi texnik ko‘rikdan o‘tkazilib, sanitariya ishlovidan so‘ng yana qatnovga chiqarilgan.
“Toshkent shahar suv ta’minoti” korxonasi hodisaga 400 mm diametrli suv quvuri yangilanishi vaqtida yuzaga kelgan nosozlik sabab bo‘lganini ma’lum qildi. Cho‘kishga aynan shu quvurlardan sizib chiqqan suv sabab bo‘lgan.
Tarmoqlarda tarqalgan videolarda hodisa joyiga yordamga kelgan ekskavatorning ag‘darilib ketgani va mikroavtobus ham botib qolganiga oid holatlar ko‘rsatilgan bo‘lsa-da, rasmiy manbalar bu transport vositalari haqida hozircha izoh bermagan.

A road collapse in Tashkent caused a bus and a minibus to become stuck, and an excavator overturned.
The incident that occurred on Gulsanam Street caused major discussions on social networks.
Image of 'A road collapse in Tashkent caused a bus and a minibus to become stuck, and an excavator overturned.'
A MAN-brand bus operating on route number 101 sank due to road subsidence on Gulsanam Street in Tashkent city at 5:40 AM.
According to the "Toshshahartransxizmat" report, the incident occurred while the bus was stopped at the TTZ market stop. Water seeping from the pipes caused the soil to subside.
The bus was extracted from the sinkhole by 10:10 AM. Fortunately, no passengers were injured. The vehicle underwent a technical inspection and sanitation before being returned to service.
The "Tashkent City Water Supply" enterprise stated that the incident was caused by a malfunction that occurred during the replacement of a 400 mm diameter water pipe. The subsidence was precisely due to water seeping from these pipes.
Although videos circulating online show an excavator that had come to assist at the scene overturning and a minibus also sinking, official sources have not yet commented on these vehicles.
The district administration has announced that detailed information about the incident will be provided.