Yerdan eng katta asteroid uchib o‘tdi
2025 FA22 asteroidi Toshkent vaqti bilan soat 12:41 da Yer va Oy yonidan taxminan 800 ming km masofada xavfsiz o‘tdi. Bu haqda Quyosh astronomiyasi laboratoriyasi xabar berdi.
Qayd etilishicha, bir muncha vaqt bu obyekt Yevropa kosmik agentligi ro‘yxatidagi potensial eng xavfli ob’yekt hisoblangan.
Asteroidning eni 130 metr, uzunligi esa 290 metrga teng. Uning Yerga navbatdagi yaqinlashuvi 2036 yil 20 avgustda bo‘ladi, biroq hozirgidan 25 marta kattaroq masofada. Laboratoriya hisob-kitoblariga ko‘ra, 2089 va 2173 yillarda haqiqiy xavfli yondashuvlar kutilmoqda.
Asteroid Yerdan o‘tib ketganidan keyin Quyoshdan uzoqlashishda davom etadi. Bu shuni anglatadiki, u to‘liq yoritiladi va ko‘proq ko‘rinadi. Biroq, astronomlar asteroidni faqat diafragma taxminan 30 sm bo‘lgan teleskoplar orqali ko‘rish mumkinligi haqida ogohlantirgan. Obyekt yanada takomillashgan asboblar bilan inson ko‘zi uchun imkonsiz bo‘lib qoladi.

The asteroid 2025 FA22 will pass Earth and the Moon at a safe distance of approximately 800 thousand km on September 12:41 Tashkent time. This was reported by the Solar Astronomy Laboratory.
It is noted that for some time this object was considered the most potentially dangerous inspection on the European Space Agency's list.
The asteroid is 130 meters wide and 290 meters long. Its next close approach to Earth will be on August 20, 2036, but at a distance about 25 times greater than now. According to laboratory calculations, truly dangerous approaches are expected in 2089 and 2173.
After the asteroid passes Earth, it continues to move away from the Sun. This means it will be fully illuminated and more visible. However, astronomers have warned that the inspection can only be seen with telescopes with an aperture of approximately 30 cm. The object remains impossible to see with the naked eye, even with improved equipment.