O‘zbekistonda 2026 yil 1 yanvardan elektron hisobvaraq-fakturalar (EHF) real vaqtda xavf darajasi bo‘yicha avtomatik baholanadi. Yangi tizim orqali shubhali operatsiyalar aniqlansa, EHFning maqomi xaridorga ko‘rsatiladi.
Soliq qo‘mitasi ma’lum qilishicha, tizim xalqaro ekspertlar ishtirokida ishlab chiqilgan bo‘lib, qonunbuzilish ehtimolini aniqlovchi mezonlarga asoslanadi. Hozircha sinovda bo‘lgan platforma 2026 yildan to‘liq joriy etiladi.
Iyul-sentyabr oylarida 5,9 trln so‘mlik shubhali EHFlar aniqlangan, ular orqali 706 mlrd so‘m QQSni hisobga olishga urinilgan. Yangi tizim yashirin iqtisodiyotga qarshi kurashda muhim qadam bo‘lishi kutilmoqda.

From 2026, EAEU goods will be assessed based on risk level.
Tax authorities are launching automatic detection of suspicious transactions through electronic invoices.
Image of 'From 2026, EAEU goods will be assessed based on risk level.'
In Uzbekistan, from January 1, 2026, electronic invoices (e-invoices) will be automatically assessed for risk level in real time. Through the new system, if suspicious operations are identified, the status of the e-invoice will be shown to the buyer.
According to the Tax Committee, the system was developed with the participation of international experts and is based on criteria that determine the likelihood of legal violations. The platform, currently under testing, will be fully implemented starting in 2026.
In the July-September period, suspicious e-invoices worth 5.9 trillion soums were identified, through which attempts were made to account for 706 billion soums in VAT. The new system is expected to be an important step in the fight against the shadow economy.