Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yil 1 oktyabr holatida O‘zbekiston Respublikasi aholisi 38 million 69,1 ming nafarni tashkil etdi.
Aholining 49,6 foizi — ayollar (18,9 mln nafar), 50,4 foizi esa — erkaklar (19,1 mln nafar) hisoblanadi.
Shu bilan birga, shahar aholisi — 19,4 million, qishloq joylarda yashovchilar — 18,7 million nafarni tashkil qildi.
Joriy yil davomida mamlakatda 177 mingta nikoh qayd etilgan bo‘lsa, 35,4 mingta ajralish holati ro‘yxatga olingan.
Tashqi migratsiya bo‘yicha ma’lumotlarga ko‘ra, 2025 yilning to‘qqiz oyida 1 133 kishi mamlakatga ko‘chib kelgan, 7 585 kishi esa ko‘chib ketgan.
Mutasaddidlarning ta’kidlashicha, demografik o‘sish sur’ati barqaror bo‘lib, aholi soni yildan yilga ortmoqda.

The population of Uzbekistan has exceeded 38 million.
According to data from the State Statistics Committee, as of October 1, 2025, the population of the Republic of Uzbekistan was 38 million 69.1 thousand people.
Women account for 49.6% of the population (18.9 million people), while men account for 50.4% (19.1 million people).
At the same time, the urban population was 19.4 million, and those living in rural areas were 18.7 million people.
During the current year, 177 thousand marriages were registered in the country, while 35.4 thousand divorces were recorded.
According to data on external migration, in the first nine months of 2025, 1,133 people immigrated to the country, while 7,585 people emigrated.
As experts emphasize, the demographic growth rate is stable, and the population is increasing year by year.