"O'zgidromet" bugun, 11 noyabr kuni kuzatiladigan ob-havo ma'lumotini e'lon qildi.
Unga ko‘ra, Toshkent shahrida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 3-8 metr/soniya tezlikda esadi. Harorat kechasi 3-5 daraja iliq, kunduzi 14-16 daraja iliq bo‘ladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Xorazm viloyatida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 metr/soniya tezlikda esadi. Harorat kechasi 0-5 daraja iliq, kunduzi 12-17 daraja iliq bo‘ladi.
Buxoro va Navoiy viloyatlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 metr/soniya tezlikda esadi. Harorat kechasi 0-5 daraja iliq, kunduzi 14-19 daraja iliq bo‘ladi.
Toshkent, Samarqand, Sirdaryo, Jizzax viloyatlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 metr/soniya tezlikda esadi. Harorat kechasi 0-5 daraja iliq, kunduzi 12-17 daraja iliq bo‘ladi.
Qashqadaryo, Surxondaryo viloyatlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 metr/soniya tezlikda esadi. Harorat kechasi 2-7 daraja iliq, kunduzi 15-20 daraja iliq bo‘ladi.
Andijon, Namangan, Farg‘ona viloyatlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi, ayrim joylarda tuman tushishi mumkin. Shamol sharqdan 5-10 metr/soniya tezlikda esadi. Harorat kechasi 0-5 daraja iliq, kunduzi 12-17 daraja iliq bo‘ladi.
Respublikaning tog‘li hududlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi, faqat kechqurun Toshkent viloyatining tog‘li hududlarida yog‘ingarchilik (yomg‘ir, qor) bo‘lishi mumkin. Shamol sharqdan 7-12 metr/soniya tezlikda esadi. Harorat kechasi 2 daraja sovuq – 3 daraja iliq, kunduzi 8-13 daraja iliq bo‘ladi.

Today the temperature will rise to 20 degrees.
According to forecasts, the weather in Tashkent city will be variable, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 3-8 meters/second. The temperature at night will be 3-5 degrees above zero, during the day 14-16 degrees above zero.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be variable, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 7-12 meters/second. The temperature at night will be 0-5 degrees above zero, during the day 12-17 degrees above zero.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be variable, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 7-12 meters/second. The temperature at night will be 0-5 degrees above zero, during the day 14-19 degrees above zero.
In Tashkent, Samarkand, Syrdarya, and Jizzakh regions, the weather will be variable, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 7-12 meters/second. The temperature at night will be 0-5 degrees above zero, during the day 12-17 degrees above zero.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be variable, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 7-12 meters/second. The temperature at night will be 2-7 degrees above zero, during the day 15-20 degrees above zero.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be variable, no precipitation is expected, and fog is possible in some places. The wind will blow from the east at 5-10 meters/second. The temperature at night will be 0-5 degrees above zero, during the day 12-17 degrees above zero.
In the mountainous areas of the Republic, the weather will be variable, no precipitation is expected, except in the evening in the mountainous areas of Tashkent region where precipitation (rain, snow) is possible. The wind will blow from the east at 7-12 meters/second. The temperature at night will be 2 degrees below zero to 3 degrees above zero, during the day 8-13 degrees above zero.