15 noyabr kuni Ko‘ksaroy qarorgohida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart To‘qayev o‘rtasida tor doira muzokaralari bo‘lib o‘tdi.
Ushbu davlat tashrifi O‘zbekiston-Qozog‘iston strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarida yangi bosqichni boshlab berishi ta’kidlandi.
Tashrifga tayyorgarlik doirasida Toshkentda Hukumatlararo komissiya yig‘ilishi va biznes-forumi, Qozog‘iston tibbiyoti kunlari, qozoq filmlari namoyishi, Ostona kunlari va bir qator madaniy tadbirlar muvaffaqiyatli o‘tkazilgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Yilning o‘tgan davri mobaynida tovar ayirboshlash 4 milliard dollarga yetdi. O‘zaro savdo hajmini oshirish va import o‘rnini bosish orqali bu ko‘rsatkichni 10 milliard dollarga yetkazish maqsad qilindi. Yuk tashish hajmi o‘sib bormoqda, shaharlar o‘rtasida haftasiga 40 dan ortiq aviaqatnovlar amalga oshirilmogda.
So‘nggi yillarda 6,5 ming qo‘shma korxona tashkil etildi va ustuvor tarmoqlarda yirik loyihalar amalga oshirilmogda. Sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish uchun 8 milliard dollardan ortiq qiymatdagi loyihalar portfeliga ega bo‘lish maqsad qilindi. Ushbu loyihalarni amalga oshirish uchun qo‘shma investitsiya platformasini ishga tushirish taklif qilindi.
Muzokaralar davomida energetika, transport, kimyo sanoati, qishloq xo‘jaligi va suv xo‘jaligi, atrof-muhitni muhofaza qilish, axborot texnologiyalari va boshqa muhim sohalarda o‘zaro manfaatli sheriklikni kengaytirishga alohida e’tibor qaratildi.
Hududlararo aloqalarni yanada kengaytirish muhimligi ta’kidlandi. Ikki mamlakat hududlari rahbarlarining birinchi Kengashini 2026-yilda Qozog‘istonda o‘tkazish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.

The trade turnover between Uzbekistan and Kazakhstan reached $4 billion.
On November 15, restricted-scope talks were held between the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, and the President of the Republic of Kazakhstan, Kassym-Jomart Tokayev, at the Koksaroy residence.
It was emphasized that this state visit should mark the beginning of a new stage in the history of Uzbekistan-Kazakhstan strategic partnership and alliance relations.
It was noted with satisfaction that, within the framework of preparations for the visit, a meeting of the Intergovernmental Commission, a business forum, Kazakhstan Medicine Days, a Kazakh film screening, Astana Days, and a number of cultural events were successfully held in Tashkent.
In the past period of the year, the trade turnover reached 4 billion dollars. The goal is to increase this figure to 10 billion dollars by increasing mutual trade volume and through import substitution. The volume of transportation is growing, with more than 40 flights per week being operated between cities.
In recent years, 6.5 thousand joint enterprises have been established, and major projects are being implemented in priority sectors. A project portfolio worth over 8 billion dollars has been prepared to develop industrial cooperation. It was proposed to launch a joint investment platform to implement these projects.
During the talks, special attention was paid to expanding mutually beneficial cooperation in energy, transport, the chemical industry, agriculture and water management, environmental protection, information technology, and other important areas.
The importance of further expanding interregional ties was emphasized. An agreement was reached to hold the first Council of regional leaders of the two countries in Kazakhstan in 2026.