Surxondaryoda qoʻshxotinlik qilgan erkak 37 mln jarima toʻlaydi
Muzrabot tumanida yashovchi fuqaro M.B. qonunni yaxshi bilsa-da, oilali bo‘lishiga qaramay ikkinchi ayolni uyiga olib kelib, u bilan er-xotin sifatida yashay boshladi. Bu holat erkakning birinchi xotiniga yo‘qmadi albatta.
Ayol qancha qarshilik qilmasin, fuqaro M.B. tomonidan doimiy bosim va zoravonlikka duch keldi. Voqeadan xabardor bo‘lgan huquqni muhofaza qiluvchi organlar ishni sudga oshirdi
Sud hukmiga ko‘ra, fuqaro M.B. axloq tuzatish ishlariga mahkum etilib, 37 million 500 ming so‘m miqdorida jarima to‘lashga majbur qilindi.
Ammo u jarimani ixtiyoriy ravishda to‘lamadi. Shundan so‘ng, Majburiy ijro byurosi ishga kirishdi. fuqaro M.B.ning “Malibu” rusumli avtomashinasi xatlovga olindi va qarz so‘ndirilmasa, auktsion orqali sotilishi haqida ogohlantirildi.
Mashinasidan ayirilish havfini his etgan fuqaro M.B. “mol achchig‘i jon achchig‘i” degan gapning ma’nosini yaxshi tushundi — bir kunda barcha jarimani hamda ijro yig‘imini to‘lab berdi.

A man in Surkhandarya who had two wives will pay a fine of 37 million
Although citizen M.B., a resident of the Muzaffarabad district, knew the law well, despite having a family, he brought a second woman to his home and began living with her as husband and wife. This situation, of course, did not please the man's first wife.
No matter how much the wife resisted, she was subjected to constant pressure and violence by citizen M.B. The law enforcement agencies, informed about the incident, took the case to court.
According to the court's decision, citizen M.B. was sentenced to corrective labor and forced to pay a fine of 37 million 500 thousand soums.
However, he did not pay the fine voluntarily. After that, the Compulsory Enforcement Bureau got involved. The "Malibu" brand car of citizen M.B. was seized, and he was warned that if the debt was not repaid, it would be sold at auction.
Feeling the risk of losing his car, citizen M.B. understood the meaning of the saying "property anger is life anger" very well — he paid the entire fine and enforcement fee in one day.