Samarqandda ota o‘zining ikki o‘g‘li bilan yuk mashinasiga benzin sepib, yoqib yubordi
Samarqandda ota o‘zining ikki o‘g‘li bilan yuk mashinasini yoqib yubordi. Holat yuzasidan Samarqand viloyati IIB axborot xizmati rasmiy ma’lumot berdi.
Ma’lum qilinishicha, joriy yilning 28 noyabr kuni soat 21:50da Toyloq tumani "Beklar" mahallasi hududida yashovchi 1985 y.t. fuqaro K.A. qo‘shni mahallada istiqomat qiluvchi, o‘ziga oldindan tanish bo‘lgan 1990 y.t. G‘.R. va 1991 y.t. N.R. lar bilan o‘rtalarida yuzaga kelgan o‘zaro kelishmovchilik natijasida janjal kelib chiqqan.
Mazkur janjaldan so‘ng, K.A. o‘zining 2005 va 2007 y.t. farzandlari bilan G‘.R va N.R. lar boshqaruvida bo‘lgan yuk avtomashinalariga benzin yoqilg‘isi sepib, yoqib yuborgan.
Yong‘in zudlik bilan bartaraf etilib, boshqa transport vositalari va ulardagi yuklarga zarar yetkazilishining oldi olingan.
Mazkur holat yuzasidan 29 noyabr kuni Toyloq tumani IIB huzuridagi Tergov bo‘linmasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi JKning 173-moddasi (Mulkni qasddan nobud qilish yoki unga zarar yetkazish) 2-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, aybdor shaxslarga nisbatan qamoqqa olish tarzidagi ehtiyot chorasi qo‘llangan.

In Samarkand, a father doused a truck with gasoline and set it on fire together with his two sons.
The Samarkand Regional DIA provided official information regarding the situation. According to it...
Image of 'In Samarkand, a father doused a truck with gasoline and set it on fire together with his two sons.'
In Samarkand, a father set fire to a truck together with his two sons. The Samarkand Regional DIA Information Service provided official information regarding the incident.
It was reported that on November 28 of this year at 21:50, a dispute arose between citizen K.A., born in 1985, residing in the "Beklar" neighborhood of the Toyloq district, and previously acquainted residents G.R., born in 1990, and N.R., born in 1991, living in a neighboring neighborhood, as a result of a mutual disagreement that arose between them.
Following this dispute, K.A., together with his sons born in 2005 and 2007, poured gasoline and set fire to the trucks under the control of G.R. and N.R.
The fire was quickly extinguished, preventing damage to other vehicles and their cargo.
Regarding this incident, on November 29, the Investigative Department of the Toyloq District DIA initiated a criminal case under Part 2 of Article 173 of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan (Intentional destruction or damage of property) and the measure of restraint in the form of detention was applied against the accused persons.
It is reported that initial investigative actions are currently being carried out.
Image of 'The best taxpayer neighborhoods will be incentivized with 2 billion soums.'
The best taxpayer neighborhoods will be incentivized with 2 billion soums.
Similarly, starting from 2026, a number of privileges will be granted to the best taxpayer neighborhoods.