Ichki ishlar vazirligi xabariga ko‘ra, 1962 yilda tug‘ilgan A.D. 2006 yildan beri jamoat xavfsizligi va tartibiga tahdid soladigan materiallarga oid jinoyat bo‘yicha qidiruvda bo‘lgan. Tezkor-qidiruv tadbirlari natijasida u Turkiyaning Istanbul shahrida yashiringani aniqlandi, qo‘lga olindi va O‘zbekistonga ekstraditsiya qilindi.
Ushbu shaxs Jinoyat kodeksining 244-1-moddasi 2-qismida nazarda tutilgan — jamoat xavfsizligi va jamoat tartibiga tahdid soladigan materiallarni tayyorlash, saqlash, tarqatish yoki namoyish etish harakatlarini sodir etganlikda ayblanmoqda.
Shuningdek, O‘zbekiston va Qohira Interpol milliy markaziy byurosi hamkorligida Misrda qidiruvda bo‘lgan o‘zbekistonlik ham ushlangan. Shu bilan birga, Vyetnamdan iqtisodiy va mulkiy jinoyatlarga oid ayblovlar bilan qidiruvda bo‘lgan fuqaro ham Interpol kanallari orqali O‘zbekistonga olib kelingan.

A woman from Uzbekistan who had been wanted for 19 years was captured in Turkey.
A 53-year-old woman has been wanted since 2006 for a crime related to materials threatening public safety and order.
Image of 'A woman from Uzbekistan who had been wanted for 19 years was captured in Turkey.'
According to the Ministry of Internal Affairs report, A.D., born in 1962, has been wanted since 2006 for a crime related to materials threatening public safety and order. As a result of rapid-investigative measures, it was established that he was hiding in Istanbul, Turkey, where he was detained and extradited to Uzbekistan.
This individual is accused of committing acts stipulated in Part 2 of Article 244-1 of the Criminal Code — preparation, storage, distribution, or display of materials threatening public safety and public order.
Furthermore, in collaboration with the National Central Bureau of Interpol in Uzbekistan and Cairo, another Uzbek citizen wanted in Egypt has been detained. At the same time, a citizen wanted in Vietnam on charges of economic and property crimes has also been brought to Uzbekistan through Interpol channels.