Mamda korrupsiya ayblovlaridan so‘ng sobiq mer Adams tomonidan chiqarilgan barcha farmonlarni bekor qildi.
'Nyu-Yorkning yangi meri ishini Isroilga oid farmonlarni bekor qilishdan boshladi'ning rasmi
New-York shahar meri Zohran Mamdani lavozimga kirishganidan soʻng ilk farmonini imzoladi. Shahar meri devoni tomonidan eʼlon qilingan maʼlumotga koʻra, ushbu farmon orqali sobiq mer Erik Adams tomonidan 2024 yil 26 sentyabrdan boshlab, yaʼni federal korruptsiya ayblovlari eʼlon qilingan kundan keyin chiqarilgan barcha ijro etuvchi buyruqlar bekor qilindi, deya yozmoqda "zamon.uz".
Farmonda 2024 yil 26 sentyabrda yoki undan keyin chiqarilgan va 2025 yil 31 dekabrdan kuchga kirgan barcha farmonlar oʻz kuchini yoʻqotgani qayd etilgan.
Mazkur qaror soʻnggi oʻn sakkiz oy davomida Erik Adams tomonidan qabul qilingan oʻnga yaqin farmonni bekor qildi. Ular orasida shahar xodimlariga Isroilga qarshi boykotlarda ishtirok etishni taqiqlash, immigratsiya xodimlariga qamoqxona tekshiruvalarini oʻtkazish vakolatini berish, ot aravallarini taqiqlash hamda antisemitizmning ishchi taʼrifini belgilashga oid buyruqlar mavjud.
Shu bilan birga, Mamdani yana beshta yangi ijro etuvchi farmonni imzoladi. Ularning uchtasi New-York shahrida uy-joy sharoyitlarini yaxshilash, ijarachilarning huquqlarini himoya qilish va kam taʼminlangan aholi uchun uy-joy qurilishidagi byurokratik toʻsiqlarni kamaytirishga qaratilgan.
Yangi mer tomonidan imzolangan soʻnggi farmon jamoatchilik bilan aloqalar uchun masʼul boʻlgan yangi shahar departamentini tashkil etishni nazarda tutadi.
Maʼlumot uchun, Zohran Mamdani noyabr oyidagi saylovlarda gʻalaba qozonib, New-York shahrining ilk musulmon meri sifatida tarixga kirdi. U 34 yoshda boʻlib, toʻrt yillik muddat davomida lavozimda faoliyat yuritadi.

The new mayor of New York began his work by canceling orders related to Israel.
New York City Mayor Zohran Mamdani signed his first executive order after taking office. According to information announced by the mayor's office, this order nullified all executive orders issued by former Mayor Eric Adams starting from September 26, 2024, i.e., after the announcement of federal corruption charges, writes "zamon.uz".
The order noted that all orders issued on or after September 26, 2024, and set to take effect after December 31, 2025, have lost their force.
This decision nullified nearly ten orders adopted by Eric Adams over the past eighteen months. Among them were orders prohibiting city employees from participating in boycotts against Israel, authorizing immigration officials to conduct prison inspections, banning horse-drawn carriages, and defining antisemitism for workers.
At the same time, Mamdani also signed five new executive orders. Three of them are aimed at improving housing conditions in New York City, protecting tenants' rights, and reducing bureaucratic obstacles in housing construction for underserved populations.
The last order signed by the new mayor envisions the creation of a new city department responsible for public engagement.
For information, Zohran Mamdani won the November elections and entered history as New York City's first Muslim mayor. He is 34 years old and will serve a four-year term.