"Afrosiyob" poyezdlari chiptalari 15 foizga qimmatlandi
“O‘zbekiston temir yo‘llari” AJ ma’lum qilishicha, chiptalar narxi ekspluatatsiya va energiya xarajatlari, texnik xizmat ko‘rsatish, ehtiyot qismlar hamda elektropoezdlarni modernizatsiya qilish bilan bog‘liq xarajatlar oshgani sabab yangilandi.
Yangi tariflarga ko‘ra, Toshkent—Buxoro yo‘nalishida VIP chipta 1 mln 138 ming so‘m, biznes — 760 ming so‘m, ekon — 509 ming so‘mni tashkil etdi. Toshkent—Qarshi yo‘nalishida VIP — 976 ming, biznes — 642 ming, ekon — 429 ming so‘m, Toshkent—Samarqand yo‘nalishida esa VIP — 709 ming, biznes — 455 ming, ekon — 311 ming so‘m etib belgilandi.
Shuningdek, “Sharq”, “Nasaf” va “O‘zbekiston” yo‘lovchi poezdlari chiptalari narxi ham 15 foizga oshirildi. Avvalroq tezyurar poezdlar tariflarini davlat tomonidan tartibga solish amaliyotidan voz kechilib, bozor tamoyillariga o‘tish belgilangan edi.

Image of '"Afrosiyob" train tickets have become 15 percent more expensive.'
According to "Uzbekistan Railways" JSC, ticket prices have been updated due to increased costs related to operation and energy, technical maintenance, spare parts, and the modernization of electric trains.
According to the new tariffs, on the Tashkent-Bukhara route, a VIP ticket is 1 million 138 thousand soums, business class — 760 thousand soums, and economy — 509 thousand soums. On the Tashkent-Karshi route, VIP — 976 thousand, business — 642 thousand, economy — 429 thousand soums, and on the Tashkent-Samarkand route, VIP — 709 thousand, business — 455 thousand, economy — 311 thousand soums have been set.
Additionally, ticket prices for the "Sharq", "Nasaf", and "Uzbekistan" passenger trains have also been increased by 15 percent. Previously, it was decided to abandon the practice of state regulation of high-speed train tariffs and transition to market principles.