"Yerga butun armiya yo‘l olgan" — Trump Eron bilan muzokaralar haqida gapirdi
AQSh prezidenti Donald Tramp Vashington va Tehron o‘rtasidagi yadro muzokaralari muvaffaqiyatsiz tugasa, Yaqin Sharqqa qo‘shimcha harbiy kuchlar yuborilishi mumkinligini bildirdi.
'"Yerga butun armiya yo‘l olgan" — Trump Eron bilan muzokaralar haqida gapirdi'ning rasmi
Uning aytishicha, mintaqa tomondan “butun bir armiya” yo‘l olgan.
“Axios” nashriga bergan intervyusida Trump AQSh Harbiy-dengiz kuchlarining ikkinchi aviatsiya zarba guruhini Eron tomondan yo‘naltirish masalasi ko‘rib chiqilayotganini aytgan. Uning ta’kidlashicha, Vashington yaqin vaqt ichida Eron bilan kelishuvga erishishga intilmoqda, aks holda “juda qattiq choralar” ko‘rilishi mumkin.
Ma’lum qilinishicha, 6 fevral kuni Ummonda Eron va AQSh o‘rtasida bilvosita muzokaralar boshlandi. Amerika delegatsiyasi Tehron yadro dasturi, raketa arsenali va mintaqadagi proksi kuchlarni qo‘llab-quvvatlash masalalari bo‘yicha yon berishni talab qilgan.
Eron esa sanktsiyalar bekor qilinishi sharti bilan yadro bitimini qayta muhokama qilishga tayyorligini bildirgan. Shu bilan birga, Tehron tinch maqsadlarda uran boyitishni davom ettirishini ma’lum qilgan.
Avvalroq Trump Eron 2015 yilgi yadro kelishuvini qayta tuzishga rozi bo‘lmasa, harbiy choralar ko‘rilishi mumkinligini bir necha bor ta’kidlagan edi.

"The whole army went on the road to hell" — Trump spoke about negotiations with Iran.
US President Donald Trump indicated that if nuclear negotiations between Washington and Tehran end unsuccessfully, additional military forces could be sent to the Middle East.
According to him, an "entire army" has set out towards the region.
In an interview with Axios, Trump said the issue of directing a second U.S. Navy carrier strike group towards Iran is being considered. He emphasized that Washington is striving to reach an agreement with Iran in the near future, otherwise "very severe measures" could be taken.
It was reported that on February 6, indirect negotiations between Iran and the U.S. began in Oman. The American delegation demanded that Tehran step back from its nuclear program, missile arsenal, and support for proxy forces in the region.
Iran, for its part, expressed readiness to renegotiate the nuclear deal on the condition that sanctions are lifted. At the same time, Tehran announced it would continue uranium enrichment for peaceful purposes.
Previously, Trump had emphasized several times that military measures could be taken if Iran did not agree to restructure the 2015 nuclear deal.